:: Menu ::  |Silent Hill|Silent Hill 2|Silent Hill 3|Silent Hill 4|SH: Origins|Silent Hill 5|SH: Shattered Memories|Inne|Underground|Autorzy|Download|Forum|Linki|
   > Historia
   > Postaci
   > Bronie
   > Przeciwnicy
   > Bossowie
   > Przedmioty
   > Lokacje
   > Notatki
   > Zakończenia

   > Screeny
   > Galeria
   > Recenzja
   > Solucja
   > Soundtrack
   > Odkrycia
   > Powiązania
   > Scenariusz
   > Teksty
   > Kody

   > Ranking
    Silent Hill - Przeciwnicy
   -----------------------------

Poruszając się po naszym wspaniałym wypoczynkowym kurorcie przyjdzie nam spotkać jego wielu niezbyt przyjaźnie nastawionych do nas mieszkańców. Oczywiście nie są oni tam bez powodu, ich przebywanie w danych lokacjach i momentach jest ściśle związane z akcją gry... Potworki, które spotykamy w części 1, 2, 3 i już niedługo w 4 różnią się od siebie, ale posiadają pewien charakterystyczny dla serii schemat. Schemat ten kreowany jest głownie przez 3 osoby... Jest to nasz główny bohater, Incubus i Alessa. To oni najbardziej oddziałują na to, gdzie znajdują się i jak wyglądają przeciwnicy, których przyjdzie nam spotkać... W tekście tym pojawią się opisy i nawiązania dotyczące wyłącznie części pierwszej. Wróćmy jednak do tematu. W Silent Hill pojawiają się potworki nawiązujące do różnych rzeczy. Mamy potworki wszystkich typów, czyli takie które przypominają ludzi, zwierzęta, czy nawet duchy... Zacznijmy jednak od tych, które spotykamy najwcześniej, czyli piesków i latających stworków...

Psy jak wiecie potrafią być naprawdę uciążliwe w naszej wędrówce, a jest ich całkiem sporo. Gdy zobaczymy jednego pewne jest, że w tej okolicy jest ich więcej, a najłatwiej jest je po prostu omijać. Jednak do czego one nawiązują i czemu akurat tam są? Prawdopodobnie musi mieć to jakiś związek z tym, że podczas gry znajdujemy w psiej budzie klucz. Nie ważne jest samo to, że go znajdujemy jednak to gdzie się on znajduje. Być może Alessa miała kiedyś psa, który zdechł lub uległ jakiemuś wypadkowi, którego była ona świadkiem? A może po prostu jest to spowodowane jej dziecięcym i zupełnie naturalnym strachem przed dużymi psami? Ta teoria wydaje się być najbardziej prawdopodobna, bowiem u małych dzieci takie lęki są czymś zupełnie naturalnym, co bardzo często ma swój wydźwięk w przyszłości, a szczególnie podczas gdy osoba taka znajduje się w stanie "innej świadomości" (wg. Freudowskich teorii). Możliwości jest sporo, jednak chciałbym zwrócić tutaj uwagę na jedną rzecz. Już w pierwszej części psy wyglądają tak jakby ich ciało uległo zniekształceniu, a w części 3 ich ciała pokryte są bandażami i zakrzepłą krwią. Wysuwa to na myśl kolejną teorię ściśle powiązaną z pożarem jaki wybuchł w miasteczku. Być może jest to kolejny obraz jaki zapisał się w głowie Alessy? Być może w pożarze spłonął jej ukochany piesek lub też po prostu była świadkiem tak traumatycznego zdarzenia?

Potworami, które zawsze pojawiają się na ulicach SH są wielkie latające stwory, które swoim wyglądem przypominają praptaka - pterodaktyla. Pamiętajmy, że są ich dwa typy: na początku są mniejsze i słabsze, potem jednak przyjdzie nam spotkać o wiele silniejszą i większą ich formę... Być może są to wyobrażenia Alessy o Incubus'ie, lub jej wczesne wyobrażenia o tym jak mógł on wyglądać, stąd też ich wygląd i nawiązanie do skrzydlatego demona. Na pewno Alessa nie wiedziała od razu jak wygląda Incubus i jego obraz był dla niej zapewne nie tak jasny jak dla prawdziwych wyznawców kultu. Istnieje jeszcze inna teoria, która podobno opiera się na wypowiedziach ludzi z Team Konami. Według niej Alessa czytała niegdyś książkę pt. "The Lost World", w której to pojawiają się różnego rodzaju prehistoryczne stworzenia i min. pterodaktyl, który swoim wyglądem przypomina latające potworki z Silent Hill.

Kolejną ciekawostką są małe demony w szkole (te które poruszają się z nożami). Mogą to być uczniowie szkoły lub dzieci, za którymi taka odmienna od wszystkich Alessa nie przepadała... Pewne jest to, że obdarzona tak niesamowitymi zdolnościami Allesa musiała być męczona przez swoich rówieśników, więc teraz dała im wygląd małych, wrednych, szkaradnych potworków... Na pewno miała niezbyt miłe skojarzenia ze szkołą i z jej bywalcami, dlatego też tam te stworki umieściła.

Na naszej drodze możemy też spotkać duszki, które również znajdują się w szkole. Są one niegroźne i nie robią nam krzywdy - oczywiście pierwsza ich forma, bo potem pojawiają się te trochę ciemniejsze, które już nas zaczynają atakować. Wydaje mi się, że są one obrazem części duszy Alessy. Zmiana nastawienia do nas duszków musi się jakoś wiązać z jej przemianą duchową i coraz mocniejszym oddziaływaniem Incubus'a.

Pojawiają się też bardziej ludzcy przeciwnicy, których spotykamy w alternatywnym szpitalu. Pielęgniarka i doktor to bardzo prosty do rozszyfrowania typ przeciwników. Jak dobrze wiemy Alessa po pożarze przebywała w osamotnieniu w szpitalu. Na pewno obraz lekarzy i pielęgniarek nie potrafiących dać sobie rady z jej obrażeniami wyniesionymi z tego kataklizmu wywarł na niej niesamowite wrażenie i jak w przypadku innych kreowanych przez nią potworków wrył się w jej psychikę. Warto zauważyć tutaj jedną zależność. Sami lekarze pojawiają się dopiero w momencie, gdy nawiążemy kontakt z alternatywnym światem...

  

Reszta pojawiających się potworków jest już trudna do rozszyfrowania, Hanged Scratcher, Romper czy Claw Finger muszą też mieć jakiś związek z jej psychiką i odnosić się do wydarzeń z jej życia.. Oczywiście na to wszystko niesamowity wpływ ma Incubus, który dodatkowo potęguje obraz spotykanych przez nas demonów, wyolbrzymia niektóre wizje Alessy i sprawia je jeszcze bardziej strasznymi. Wyciąga on z jej psychiki obrazy tego czego się ona boi, co ją w życiu spotkało, czyli wszystko czego bała się Alessa, to co miało na nią jakiś wpływ zostało przez niego wyolbrzymione i urzeczywistnione... Nie można też zapomnieć o roli głównego bohatera w całym tym bajzlu. On też ma spory wpływ na to co się wokół niego dzieje. Incubus ma na pewno wgląd w jego umysł i wie czego Harry się obawia, czego szuka... Dlatego moim zdaniem dzieci demony znajdują się właśnie w szkole, dlatego też niektóre potwory mają dosyć małe rozmiary, które odpowiadają rozmiarom dziecka, tym dzieckiem, które Harry tak pragnie znaleźć jest jego córka. To też musi mieć poza oddziaływaniem Alessy i Incubus'a jakiś wpływ na wygląd świata widzianego przez nas...

Pojawiają się też teorie, które dokładniej potwierdzają to, że niektóre potworki biorą się głównie z umysłu Allesy. Są to liczne obrazki w szkole przedstawiające bardzo często różne zwierzęta, które nie są dosyć realistycznie narysowane, poza tym możemy w całym mieście znaleźć różne nierealne obrazy, rysunki, napisy które są także dziełem umysłu Alessy i mają jakiś wpływ na to co się wokół dzieje. Najlepszym przykładem jest choćby pokój Alessy znajdujący się w Nowhere. W środku znaleźć można rysunki Incubus'a namalowane przez Alesse oraz lalki, które swoim wyglądem przypominają dzieci-zomie, które spotykamy w szkole. Do tego zielony lew ze znaku Antique Shop przypomina w pewnym stopniu zielone potworki, które spotykamy w ściekach (Hanged Scratcher).

Naszymi przeciwnikami są również coraz silniejsze kreacje Incubus'a, które przez nas traktowane są jako tzw. bossowie w grze. Wygląd niektórych można wyjaśnić w bardzo prosty sposób. Pierwszy boss jakiego spotykamy w grze, czyli Split Head (nazywany też Lizard Guardianem) bez wątpienia powiązany jest z historyjką "Old Fairy Tale", którą to mamy okazję przeczytać podczas gry.

"Hearing this, the hunter armed with bow and arrow said, "I will kill the Lizard." But upon meeting his opponent, he held back, taunting, "Who's afraid of a Reptile".

At this the furious Lizard hissed, "I'll swallow you in a single bite!" then, the huge creature attacked, jaws open wide. This was what the man wanted. Calmly drawing his bow, he shot into the Lizards gaping mouth. Effortlessly the arrow flew, piercing the defenseless maw. And the Lizard fell down dead."

- Old Fairy Tale

Najprawdopodobniej była to jedna z bajek, którą niegdyś czytała Alessa. Z pewnością wielki potwór opisany w bajce stał się dla niej jednym z koszmarów i leków. Teraz ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości kreowanej przez samego Incubusa. Może to być również celowe działanie Incubusa, który specjalnie umieścił w szkole treść bajki, a potem stworzył tego potwora, aby Harry przekonał się o jego ogromnej sile i specyfice miejsca, w którym się znajduje.

Sądzę, że kolejni bossowie mają również związek z psychiką Alessy. Przychodzi nam bowiem walczyć z ogromnymi larwami i motylo-podobnymi stworzeniami, które bez wątpienia wywodzą się z dawnych zainteresowań Alessy. Zwróćcie uwagę na kolekcję motyli, która znajduje się w pokoju Alessy.

  

  

"There are specimen of butterflies and moths hanging on the wall." - Harry Mason.