Silent Hill Page
 
Forum Silent Hill Page 
 Strona główna  Regulamin  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
[SpoileR] Lisa Garland
Autor Wiadomość
Iron Savior 
Wall Man



Wiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 231
Skąd: Wawer
Wysłany: 2007-11-18, 01:03   [SpoileR] Lisa Garland

Wysłany: Sob Sty 29, 2005 6:42 pm Temat postu: [SpoileR] Lisa Garland

Na początek, zaznaczę, iż tekst ten może zawierać wiele błędów, ale ciężko się ich ustrzec, przy opisywaniu postaci, o której tak mało wiadomo. Kolejna sprawa – tekst ten zawiera spoilery, nie zaznaczałem ich bo to nie miało sensu, jest ich zbyt wiele. Czytajcie na swoja odpowiedzialność. Po trzecie, tekst pisałem, mając na uwadze graczy, którzy nie koniecznie biegle władają językiem angielskim, a także tych, którzy nie znają Jej histori, opowiedzianej w SH1, i z jakichś powodów nie mogą jej poznać, a chcieliby sobie poczytać o tej postaci.
Na koniec mały opis „who is who in SH” (tylko postaci mające jakiś związek z Lisa):
Harry Mason – główny bohater
Cheryl Mason – córka głównego bohatera
Alessa Gillespie – „ta, która doprowadzi do odrodzenia raju”, córka Dahli, okaleczona przez pożar
Dahli Gillespie – kultystka The Order, matka Alessy
Michael Kaufmann – ordynator Alchemilla Hospital


Lisa Garland


Imię – Lisa Garland
Wiek – 23 lata (urodzona 1960 roku)
Zawód – pielęgniarka w Alchemilla Hospital
Wzrost – około 5 stop 6 cali (~162 cm)
Waga – około 120 funtów
Rozmiar stanika – około 85B

Komentarz autorów:
Imie Lisa, wzięto od aktorki – Stefani D’Amario – grającej pielęgniarkę-morderczynię w filmie Sanguelia. Nazwisko zaczerpnięto od Judy Garland – dziewczyny grającej w „Czarnoksiężniku z krainy Oz” kobietę, która zatraciła się w świecie marzeń.

Krótka biografia:
Lisa jest jedną z niewielu osób, które spotyka Harry Mason, w czasie swojej wędrówki w poszukiwaniu córki – Cheryl – w Silent Hill. Jest pielęgniarką pracującą w Alchemilla Hospital (Szpital Alchemilla). Prawdopodobnie ordynator szpitala, przydzielił ja, do opieki nad pacjentami wymagającymi specjalnej opieki (plakietki z napisem „SP” na ubraniu pochodzą prawdopodobnie od angielskich słów „special pacient” – pacjent wymagający specjalnego nadzoru), i prawdopodobnie dlatego została wybrana do opiekowania się znajdującą się na skraju życia Alessą. Pierwsze spotkanie Harry’ego i Lisy, bardzo przestraszonej należałoby dodać, następuje w szpitalu, gdzie Lisa schowała się pod stołem w jednym z pokoi. Spytana przez Harry’ego co dzieje się w tym mieście odpowiada, że nie ma pojęcia. Twierdzi, że straciła przytomność, a gdy się ocknęła wszystko było zmienione, i nikogo nie było. Podczas jednego ze spotkań z Harrym (końcówka gry, Nowhere), mówi, że wie co się z nią stało – jest taka sama jak inne pielęgniarki (patrz koniec artykułu). Lisa umiera mutując się w Puppet Nurse (Parasitized Nurse). Jednak to nie koniec – jeśli uratowałeś/aś Kaufmanna w motelu, Lisa pojawi się pod koniec gry i zemści się, zabijając doktora.

Kim jest Lisa?
Lisa jest duchem, wspomnieniem jedynej osoby, od której Alessa zaznała trochę uczucia i ciepła, którego nie dawała jej nawet własna matka. Jedna z teorii mówi, iż Lisa została stworzona, aby opóźnić podróż Harry’ego i dać Dahli więcej czasu. Teoria ta jest jednak pozbawiona sensu. Dahlia podpaliła własną córkę, aby dokonać rytuału odrodzenia God. Aby rytuał dobiegł końca, Cheryl (która jest połową duszy Alessy) musi połaczyć się z Alessa. Połączenie to spowodowało by w niej jeszcze większe cierpienie, i sprowadziło na świat zło (jak wiadomo God, nie jest dobra, wręcz przeciwnie). Poza tym, jest kopalnią wiedzy, na temat miasta, Dahli i kultystów „The Order” (religia, która jest swego rodzaju siłą napędową wydarzeń w Silent Hill) <swoją drogą o sobie nic nie mówi>, i stara się pomóc Harry’emu w odnalezieniu córki, a zatem – zapobiec w dokonaniu „rebirth of paradise” (odrodzenia raju, utraconego przez gatunek ludzki). Domyślać można się, iż była blisko związana z Alessą. Skoro jest duchem/wspomnieniem, musiała dużo rozmawiać ze swoją podopieczną o mieście, jednocześnie, tłumaczyło by to dlaczego Lisa w grze nic o sobie nie mówi – po prostu Alessa nie wie o swej opiekunce zbyt wiele, co jest dosyć logiczne – kto chwaliłby się tym, że widzi krew cieknącą z kranu? Prawdziwą zagadką jest jednak, dlaczego Lisa odchodzi? Jedną z możliwych odpowiedzi na to pytanie jest, iż przekazała całą swoją wiedzę, i nie była więcej potrzebna. Drugą odpowiedzią na to pytanie (sensowną zwłaszcza jeśli uratowaliśmy Kaufmann’a), jest, iż Alessa utraciła kontrolę nad tym co się dzieje (to tłumaczyłoby też wygląd Nowhere (Nigdzie)).


No i niestety to juz koniec, bo nie znam stronek o SH, poza SHH, ktore lezy... jak cos znajde to bedzie part zwei.
_________________

Ye know of cpt Savior? A man of the sea. A great sailor. Until he ran afoul of that which vexes all men…
 
 
 
NONE
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-18, 01:05   

Wysłany: Sob Sty 29, 2005 10:43 pm Temat postu:

Cytat:
Drugą odpowiedzią na to pytanie (sensowną zwłaszcza jeśli uratowaliśmy Kaufmann’a), jest, iż utraciła kontrolę nad tym co się dzieje (to tłumaczyłoby też wygląd Nowhere (Nigdzie)).


Wydaje mi sie, ze w tym zdaniu zjadles wyraz Alessa. Eee mam racja? Jesli nie to prosilbym o male wytlumaczenie bo czegos tu chyba nie zrozumialem.

Cytat:
Wzrost – około 5 stop 6 cali


Ile to bedzie centymetrow?;)
 
 
Karolpiotr 
Mumbler
trolling since 2004


Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 199
Wysłany: 2007-11-18, 01:07   

Wysłany: Sob Sty 29, 2005 11:17 pm Temat postu:

Cytat:
Jedna z teorii mówi, iż Lisa została stworzona, aby opóźnić podróż Harry’ego i dać Dahli więcej czasu. Teoria ta jest jednak pozbawiona sensu.


Jasne, ze tak. W koncu to Lisa tlumaczy Harry'emu jak dotrzec do wesolego miasteczka.

Cytat:
Domyślać można się, iż była blisko związana z Alessą. Skoro jest duchem/wspomnieniem, musiała dużo rozmawiać ze swoją podopieczną o mieście

Dla mnie nie jest do konca jasne czy Alessa odzyskala przytomnosc w szpitalu. Wlasciwie sporo poszlak na to wskazuje (poparzona Alessa w intrze i w blooper section, pamietnik Alessy z SH PN), ale z drugiej strony cialo Alessy na koncu to zabandazowane zwloki. No coz, tu zawsze pasuje standardowe wytlumaczenie - leniom z Konami nie chcialo sie przygotowac nowego modelu.

Cytat:
jednocześnie, tłumaczyło by to dlaczego Lisa w grze nic o sobie nie mówi – po prostu Alessa nie wie o swej opiekunce zbyt wiele, co jest dosyć logiczne – kto chwaliłby się tym, że widzi krew cieknącą z kranu?

No wlasnie nie do konca. Lisa twierdzi, ze zostala "znokautowana" (w domysle: uderzona czyms w glowe) i przebudzila sie w koszmarnym spzitalu.
_________________
so tell me the truth
 
 
NONE
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-18, 01:08   

Wysłany: Nie Sty 30, 2005 1:49 pm Temat postu:

Cytat:
poparzona Alessa w intrze i w blooper section



Jesli chodzi o podnoszaca sie Alesse to nigdy nie intepretowalem tego doslownie.
"blooper section" ?

"It's been a long seven years. ...For the 7 years since that
terrible day, ... Alessa has been kept alive, ... sufferring a
fate worse than death. Alessa has been trapped in an endless
nightmare from which she never awakens."


Alessa mialaby przez caly czas zwodzic matke, udajac bardziej poszkodowana niz byla? Nie sadze. Dahlia nie byla az tak glupia a pamietnik z PN wskazuje, ze musiala wiedziec w jakim stanie jest jej corka. Do tego dochadza memosy Lisy, z ktorych jasno wynika, ze Alessa (mowiac delikatnie) nie czula sie najlepiej (przynajmniej w czasie tworzenia dokumentow).
Cos sie tutaj nie zgadza i moim zdaniem wynika to z niekonsekwencji tworcow, ktorzy zastapili Alesse-warzywko z SH1, Alessa kontaktujaca (i nie tylko) z PN. A na dokladke dali nam wspomnienia Heather, ktore moim zdaniem bardziej pasuja do Alessy z SH1 (w jakis tam sposob swiadomej co sie z nia dzieje ale ciagle tylko wegetujacej) niz do jej zdrowszej odpowiedniczki z PN.

Cytat:
po prostu Alessa nie wie o swej opiekunce zbyt wiele, co jest dosyć logiczne – kto chwaliłby się tym, że widzi krew cieknącą z kranu?


O tym akurat mogla wiedziec:)
 
 
Iron Savior 
Wall Man



Wiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 231
Skąd: Wawer
Wysłany: 2007-11-18, 01:10   

Wysłany: Nie Sty 30, 2005 2:50 pm Temat postu:

Mogla ale nie musiala. Z jednej strony, pewnie sie zaprzyjaznily, skoro Lisa dawala Alessie cieplo i milosc, z drugiej strony, czy Lisa, jako osoba wrazliwa na bol innych, chciala by jeszcze mowic Alessie o wlasnych problemach? Ciezko wyczuc troche...
_________________

Ye know of cpt Savior? A man of the sea. A great sailor. Until he ran afoul of that which vexes all men…
 
 
 
NONE
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-18, 01:10   

Wysłany: Nie Sty 30, 2005 2:58 pm Temat postu:

Slowa Heather: "She did get a little weird, though..."
Moim zdaniem odnosza sie wlasnie do schiz jakie miala uzalezniona Lisa.
 
 
Iron Savior 
Wall Man



Wiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 231
Skąd: Wawer
Wysłany: 2007-11-18, 01:11   

Wysłany: Nie Sty 30, 2005 2:59 pm Temat postu:

Mozliwe, ze Lisa sie jakos dziwnie zachowywala, ja sie nie wypowiem, bo SH3 widzialem na skrinach w NEO+ i na stronie, wiec nie wiem co Heather o niej mowi, kiedy i gdzie.
_________________

Ye know of cpt Savior? A man of the sea. A great sailor. Until he ran afoul of that which vexes all men…
 
 
 
Joseph Barkin
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-18, 01:18   

Wysłany: Wto Lut 15, 2005 1:34 pm Temat postu:

w/g nursery crime Lisa Garland urodziła się w 1960 r.

1960
Lisa Garland born
http://www.nurserycryme.net/museum/20s.html
Ostatnio zmieniony przez Joseph Barkin 2007-11-18, 01:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagi
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-18, 01:25   

Wysłany: Wto Lut 15, 2005 1:38 pm Temat postu:

A wg. tegoż samego nursery II wojna światowa zaczęła się w 1938 r.
(jakieś LOLki to pisały chyba...)
 
 
Iron Savior 
Wall Man



Wiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 231
Skąd: Wawer
Wysłany: 2007-11-18, 01:26   

Wysłany: Wto Lut 15, 2005 2:05 pm Temat postu:

To ja juz nic nie wiem... na shrinie o Lisie z Bitter-Season bylo napisane 79. Kiedy sie dzial SH1? Jak tak jak na nurserycrime jest napisane ('83) to lisa raczej nie ma tam 4 lat Swoja droga jak tak ogladam to nurserycrime, to mi sie wydaje ze webmaster sie butaprenu za duzo nawachal jak niektore rzeczy tam czytam... to jak w koncu jest ktos wie?
_________________

Ye know of cpt Savior? A man of the sea. A great sailor. Until he ran afoul of that which vexes all men…
 
 
 
NONE
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-18, 01:27   

Wysłany: Wto Lut 15, 2005 2:50 pm Temat postu:

http://www.psxzone.opalne...hp?t=88&start=0
Gdzies tam mozna znalesc moje paintowskie wypociny, ale glowa nie recze za poprawnosc tych dat.
 
 
Karolpiotr 
Mumbler
trolling since 2004


Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 199
Wysłany: 2007-11-18, 01:29   

Wysłany: Wto Lut 15, 2005 7:11 pm Temat postu:

Iron Savior napisał/a:
To ja juz nic nie wiem... na shrinie o Lisie z Bitter-Season bylo napisane 79. Kiedy sie dzial SH1? Jak tak jak na nurserycrime jest napisane ('83) to lisa raczej nie ma tam 4 lat Swoja droga jak tak ogladam to nurserycrime, to mi sie wydaje ze webmaster sie butaprenu za duzo nawachal jak niektore rzeczy tam czytam... to jak w koncu jest ktos wie?

Nie wiem co tam napisali o Lisie, ale nie mogla sie urodzic w 1979.
Dokladna data Silent Hill 3 nie jest sprecyzowana, ale gdzies bylo podane, ze akcja rozgrywa sie w "modern times", przez co przyjmuje sie, ze SH3 rozgrywa sie gdzies w okolicy 2000 roku. SH1 rozgrywa sie 17 lat przed Silent Hill 3, stad wychodzi rok 1983 (ca.)
Nurserycryme to chyba najlepszy site o SH, jesli chodzi o teorie (nie licze tutaj oczywiscie forum jak np. SHF).
A data urodzin Lisy podana na przytoczonym przez Ciebie shrine jest fikcja literacka, powstala najpewniej jeszcze przed premiera SH3.
_________________
so tell me the truth
 
 
Iron Savior 
Wall Man



Wiek: 36
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 231
Skąd: Wawer
Wysłany: 2007-11-18, 01:31   

Wysłany: Sro Lut 16, 2005 12:35 pm Temat postu:

1 - edytnalem posta, Lisa nie ma juz 4 lat w SH1
_________________

Ye know of cpt Savior? A man of the sea. A great sailor. Until he ran afoul of that which vexes all men…
 
 
 
Vi
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-18, 01:34   

Wysłany: Pon Cze 13, 2005 2:22 am Temat postu:

Iron Savior napisał/a:
Nic to widze ze was Cybil interesuje, trza bedzie analize napisac, chociaz i tak olejecie tak samo jak moje wypociny o Lisie


Ja nie olalam,tekst bardzo mi sie podoba.Mysle,ze dla kogos kto nie gral w SH1 (lub tez gral nieuwaznie),a chce poznac historie Lisy,jest jak znalazl:).

NONE napisał/a:
poparzona Alessa w intrze i w blooper section
Jesli chodzi o podnoszaca sie Alesse to nigdy nie intepretowalem tego doslownie.


Ja takze.Mysle ze wyglad Alessy przedstawiony w intrze ma sie nijak do rzeczywistego obrazu jej osoby.Moim zdaniem to tylko taki wrzut od tworcow gry.Alessa w intrze i outrze wyglada na osobe znacznie starsza niz jest nia w rzeczywistosci.Raczej na jakies 20-25 lat,nie na 7,8 czy 14 (nie wiem ile dokladnie ma podczas akcji gry,ani tez ile miala zanim Dalhia spalila ta biedna dziewczyne;)).
Ostatnio zmieniony przez Vi 2007-11-18, 01:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group