Silent Hill Page
 
Forum Silent Hill Page 
 Strona główna  Regulamin  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Rusted & Scarlet Egg
Autor Wiadomość
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2008-10-31, 23:55   Rusted & Scarlet Egg

Na pewno pamiętacie co zostawiają nam "w prezencie" dwaj Piramidogłowi kiedy już ich pokonamy. Otóż jest to rusted i scarlet egg. Macie jakąś teorie na temat "dlaczego akurat jajka?". Otóż jak powszechnie wiadomo jajko jest symbolem nowego życia. Czy mogłoby to symbolizować "odrodzenie się" Jamesa? Pozbycie się tej psychicznej "blokady" (skorupy)? Co myślicie o takiej teorii (no, może teoria to za dużo powiedziane)?
 
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2008-11-01, 10:19   

Bersek napisał/a:
Otóż jak powszechnie wiadomo jajko jest symbolem nowego życia
I to jest chyba dobry trop. Ale trzeba się też skupić na tym jakie te jajka są. Pierwsze z nich to Rusted Egg(czyli zardzewiałe jajko) może symbolizować obecne życie Jamesa, jest to swego porównanie życia do zachowywania się metalu(bo jak Bersek trafnie wspomniał jajko to symbol życia, więc ta kwestia jest oczywista) które najpierw było lśniącą stalą, a potem zaczęło rdzewieć i gnić.(przy okazji dowiadujemy się, że jajka są metalowe, ale raczej nie ma to większego znaczenia) Natomiast co do drugiego jajka(Scarlet Egg czyli Szkarłatne Jajko) to zacznijmy od wyjaśnienia symboliki koloru szkarłatu, niżej kilka cytatów, które jak poskładamy pasują do siebie idealnie:

Cytat:
Finally, I wanted to address the scriptures that mark the color Scarlet as a color signifying purification and atonement which contributed to my interpretation that verse 21 of Proverbs 31 signifies the ministry of the Honorable Woman in her household. It is the color used in robing the prophets and temple of God. In Exodus 38 the curtains of the Tabernacle included scarlet. In Exodus 39, Scarlet is the color used in the Prophet's garb...especially the breastplate. Leviticus explains that a scarlet yarn dipped in hyssop should be used for purification. In the Book of Revelations, the meaning of scarlet is to indicate sin and evil...again, scarlet as in still needing to be purified, I think.


Po przeczytaniu tego tekstu w waszych głowach pojawią sie niejasności, więc od razu dodam, że odwołania do różnorakich wersów i ksiąg odnoszą się do Biblii. Według tego cytatu szkarłat to kolor sygnalizujący zło i grzech, które muszą zostać odpokutowane.

Cytat:
szkarłat sprawia wrażenie majestatyczne lub żałobne


Klimat żałobny towarzyszy nam przez całą grę, a w momencie walki z 2 Piramid Head pojawia się majestatyczność.

Trzeba rozważyć fakt, że jajka otrzymujemy od Piramid Head'a, który jak przyjęto jest katem i tym który karze Jamesa za jego zbrodnię. Ja mam dwie koncepcje:
1) Piramid Head przez ten gest pokazuje Jamesowi, jakie było jego życie i co powinien zrobić(patrz szkarłat ,,zło i grzech, które muszą zostać odpokutowane").
2) Piramid Head jako kat i ten który miał sprawić by James pokutował i cierpiał, ofiarowuje Jamesowi jajka, aby pokazać mu czego dokonał i że jest już wolny.
Ostatnio zmieniony przez Wendigo 2008-11-01, 10:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Shiroi Ookami 
Mumbler



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 109
Wysłany: 2008-11-01, 15:25   

Ja jestem za teorią, że kolory jajek oznaczają krew za morderstwo - rusted to stara krew (zabicie Mary) i scarlet to nowa krew (zabicie Eddie'ego).
Pamiętamy, że jajka (jako symbol odrodzenia, nowego życia) są wkładane do drzwi jako klucz. Interpretowałbym to tak, że James musi pozostawić swoje dotychczasowe życie i narodzić się na nowo. Tylko wtedy będzie mógł iść dalej do przodu. Odrodzenie Jamesa jest kluczem do przyszłości.
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2008-11-01, 18:32   

Zabicie Eddie'ego nie nazwałbym morderstwem, to Eddie był zły i to on
mordował ludzi, nie sądzę, że James byłby karany za jego śmierć. Jeśli już to mogę przyjąć Twoją teorię, gdyby za Eddie'ego wstawić Marie i to, że James nie potrafił zapobiec jej śmierci, ale to właśnie dzięki Marii James zrozumiał swój grzech, więc ona musiała umrzeć(choć nie mam pojęcia czy to twór wyobraźni Jamesa czy żywa postać)
 
 
 
Shiroi Ookami 
Mumbler



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 109
Wysłany: 2008-11-01, 18:38   

Wendigo napisał/a:
Zabicie Eddie'ego nie nazwałbym morderstwem, to Eddie był zły i to on
mordował ludzi, nie sądzę, że James byłby karany za jego śmierć.

Pamiętaj, że chodzi o to jak James odbiera zabicie Eddie'ego, a nie jak to dla nas wygląda.
Cytat:
Eddie! I... I killed a... a human being... A human being...

(James po zabiciu Eddie'ego)
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2008-11-01, 18:53   

Tak, ale James mówi tak tylko w tym jednym momencie, podczas gdy widmo śmierci Marii prześladuje nas aż trzykrotnie. Później jakoś specjalnie nie tęskni za nim.
 
 
 
PiK 
Remnant
untitled



Wiek: 41
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 570
Skąd: skątowni
Wysłany: 2008-11-03, 14:59   

Wendigo napisał/a:
Zabicie Eddie'ego nie nazwałbym morderstwem, to Eddie był zły i to on
mordował ludzi, nie sądzę, że James byłby karany za jego śmierć.

Nie znaczy to, że James miał prawo wymierzyć, rzekomą sprawiedliwość samemu. Zresztą określenie Eddie'ego złym to IMO duże uproszczenie. Dobro i zło w Silent Hill to bardzo chwiejne pojęcia. Ja przychylam się do teorii Shiroi. 2 PH w finale symbolizują dwa morderstwa. Jajka są tego symbolem. Nie wiem kto pisał artykuł na temat Pyramid Head'a w Wikipedii, ale jego autor uważa tak samo.
Cytat:
Jeśli już to mogę przyjąć Twoją teorię, gdyby za Eddie'ego wstawić Marie i to, że James nie potrafił zapobiec jej śmierci, ale to właśnie dzięki Marii James zrozumiał swój grzech, więc ona musiała umrzeć(choć nie mam pojęcia czy to twór wyobraźni Jamesa czy żywa postać)

Śmierć Marii przypomina o zabójstwie Mary, więc nie mam pojęcia jak to powiązać ze 'starą krwią'.
_________________
„Większość ludzi, w jakimś momencie życia, potyka się o prawdę. Wielu szybko się podnosi, otrzepuje i zajmuje swoimi sprawami, jakby nic się nie stało.” - Winston Churchill

"Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własnymi badaniami" - William Cooper
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2008-11-03, 16:54   

PiK napisał/a:
Nie znaczy to, że James miał prawo wymierzyć, rzekomą sprawiedliwość samemu

Ale James wcale nie wymierza sprawiedliwości, James się broni, to Eddie go atakuje. Więc co miał zrobić James w chwili gdy Eddie wycelował w niego, a przecież nie było dokąd uciec? A skoro Eddy zabił tylu ludzi i to z satysfakcją, czy to nie świadczy o nim, że jest zły?

BTW. PIK fajny avek :)
 
 
 
Shiroi Ookami 
Mumbler



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 109
Wysłany: 2008-11-03, 18:50   

Wendigo napisał/a:
A skoro Eddy zabił tylu ludzi i to z satysfakcją, czy to nie świadczy o nim, że jest zły?

Jeśli choroba psychiczna (paranoja, mania prześladowcza, whatever) jest złem, to tak. Nie zapominajmy, że Eddie ma nierówno pod sufitem i przecież nie rozróżnia co dobre a co złe. Można by na ten temat zacząć osobną dyskusję ;) Aczkolwiek ważniejsze jest to jak James odbiera zabicie Eddie'ego.
Ale sugerując się tym co napisał Wendigo, można by to odwrócić: zardzewiałe oznacza Eddie'ego - żal po jego zabiciu pojawia się chyba tylko zaraz po. Szkarłatne to Mary/Maria - zabijana wielokrotnie, dlatego kolor jest wciąż świeży.
Ja w każdym razie jestem przekonany, że te kolory oznaczają krew. Pierwsze wyjaśnienie "odcieni" wydaje mi się bardziej prawdopodobne.
_________________
There was a hole here, but it's gone now
 
 
HoochMaster 
Wall Man



Dołączył: 24 Gru 2008
Posty: 212
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-01-02, 20:02   

Shiroi Ookami napisał/a:
Aczkolwiek ważniejsze jest to jak James odbiera zabicie Eddie'ego.

Dokładnie. James jest bardzo wrażliwym człowiekiem - sam fakt spowodowania czyjejś śmierci kłóci się z jego sumieniem (to nie w jego naturze), nieważne jest to, że ta osoba chciała go zastrzelić. Podobnie z Angelą, która w obliczu prawa byłaby zapewne ofiarą, ale sama nie może wybaczyć sobie tego co popełniła.

Walka z dwoma PH, z których każdy jest katem za jedno zabójstwo to symboliczne starcie ze swoimi dawnymi (rusty) i nie tak dawnymi (scarlet) grzechami. Od niego zależy, czy James pogrąży się w rozpamiętywaniu swoich win w takim stopniu, że te go zniszczą (dosłownie), czy może będzie w stanie żyć dalej z tą świadomością. Ale, co ważne, nie tylko żyć dalej, ale żyć lepiej - już jako silny emocjonalnie ("I was weak") człowiek, który nie popełni dawnych błędów (i tu symbolika jajka jako odrodzenia). I dlatego nie lubię 'In Water' - bo cała ta terapia szokowa, która mogłaby zrobić z Jamesa odpowiedzialnego człowieka poszła na marne :)

Na zakończenie anegdota ;) :
Kiedy PH zabił Marię w Brookhaven i okazało się, że nic nie można zrobić, by ją uratować, poprzysiągłem, że kiedy następny raz spotkam PHa, urwę dziadowi jaja (między innymi). No i się sprawdziło ;)
_________________
Do you really love her? In sickness and in health? If you truly love her, then you must act.
It all depends on how hard you fight for her. Whatever happens, don't give up.
And if it comes to it, you must be willing to protect her with your very life.
After all, true love means a willingness to sacrifice.
Be true to your heart and with luck, things will work out in the end.
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2009-01-02, 22:01   

Shiroi Ookami napisał/a:
Pamiętaj, że chodzi o to jak James odbiera zabicie Eddie'ego, a nie jak to dla nas wygląda.
Ja to odbieram tak: w ,,Angela with her knife" Angela mówi Jamesowi, że są tacy sami, James jednak zaraz zaprzecza, później Eddie mówi Jamesowi to samo i to zdanie o którym wspomniał Shiroi to właśnie zaprzeczenie Jamesa na to, że jednak on i Eddie nie są tacy sami(Dla Eddie'ego zabójstwo to normalka, dla Jamesa już nie).
 
 
 
StuntmanMikeL 
Caliban
MARRY AND REPRODUCE


Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 1710
Wysłany: 2009-01-07, 18:13   

Wendigo napisał/a:
Według tego cytatu szkarłat to kolor sygnalizujący zło i grzech, które muszą zostać odpokutowane.


Źle żeś przetłumaczył. Według cytatu, który zaprezentowałeś, kolor szkarłatny reprezentuje oczyszczenie (duchowe jak mniemam) i pokutę, a nie zło, które musi zostać odpokutowane.

Idąc dalej tropem zaprezentowanym przez Ciebie (czyli Biblijnym) znalazłem także jednen wariant znaczenia koloru rdzy (tutaj: vermillion, czyli cynorbrowy, jasnoczerwony)
Cytat:
rust - corruption (Matthew 6:19, James 5:3 [KJV]

Dla tych co "nie szprechają po ingliszu": "rdza - upadek"

Więc jeśli twórcy mieli właśnie to na myśli to odpowiedź jest jasna. Rusty egg symbolizuje upadek Jamesa, a scarlett egg jego odkupienie i duchowe oczyszczenie. Case closed, DAMN I'M GOOD! xD xD
Ostatnio zmieniony przez StuntmanMikeL 2009-01-07, 18:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Moryc 
Cockroach



Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 96
Wysłany: 2009-01-07, 20:57   

I kolejny problem rozwiazany.
Ale skoro juz jestesmy w tym pomieszczeniu to zauwazyliscie ze James tam bez latarki swieci niz wegorz na spieciu?

Szafarz swiatla? Wejscie aktora na scene?
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2009-01-07, 21:01   

StuntmanMikeL napisał/a:
Źle żeś przetłumaczył. Według cytatu, który zaprezentowałeś, kolor szkarłatny reprezentuje oczyszczenie (duchowe jak mniemam) i pokutę, a nie zło, które musi zostać odpokutowane.


Właśnie teraz popatrzyłem na ostatnią linijkę i wychodzi na to, że masz racje :)

Czyli samobójstwo Piramidków, jest spowodowane tym, że wykonali swoje zadanie???
 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2009-01-07, 21:03   

StuntmanMikeL napisał/a:
Więc jeśli twórcy mieli właśnie to na myśli to odpowiedź jest jasna.

No właśnie, jeśli to mieli na myśli... Czyli Twoja teoria to tylko przypuszczenie, które w żaden sposób nie może być uznane za prawdziwą i jedyną odpowiedź wyjaśniającą problem nieszczęsnych piramidkowych jajek...
Sprawę zamykam, teorię oddalam! Koniec! :grin2:

A tak na serio, Mike, całkiem nieźle to wymóżdżyłeś... Trzyma się to wszystko kupy, co więcej biblijne uzasadnienie dodaje wiarygodności... Ja tylko dodam od siebie, oczywiście na poparcie Twojej teorii, że jajka służą jako klucz, czyli otwierają jakiś nowy etap, choćby tylko rozgrywki (choć mnie się wydaje, że nie tylko). Może to świadczyć o tym, że jajka symbolizują to, o czym pisałeś, Mike...
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2009-01-07, 21:05   

Jeśli mnie pamięć nie myli, to po załadowaniu jajek do otworów można przejść przez obydwa wrota, czy ma to jakieś znaczenie?(dawno nie grałem, nie pamiętam zbytnio, więc nie bijcie jakby co :P )
 
 
 
StuntmanMikeL 
Caliban
MARRY AND REPRODUCE


Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 1710
Wysłany: 2009-01-07, 21:08   

No cóż, gdyby nie tamten cytat Wendigo to bym na to nie wpadł, ale i tak jestem boski xD .

Wendy - jak na mój gust znaczenia większego to to nie ma. Chodziło po prostu o to, aby mieć gdzie wsadzić obydwa jajka. Chociaż z drugiej strony równie dobrze obydwa jajka moża by wsadzić w jedne wrota... No cóż, jak Ci sie chce to możesz pogmerać coś na ten temat, sam też może coś poszukam.
Ostatnio zmieniony przez StuntmanMikeL 2009-01-07, 21:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2009-01-07, 21:15   

Wendigo napisał/a:
Jeśli mnie pamięć nie myli, to po załadowaniu jajek do otworów można przejść przez obydwa wrota

Serio? I oczywiście zawsze trafia się w to samo miejsce?
Wstyd się przyznać, ale SH2 przeszedłem 1,5 raza więc miałem tylko jedną okazje na przejście przez te drzwi.
 
 
 
StuntmanMikeL 
Caliban
MARRY AND REPRODUCE


Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 1710
Wysłany: 2009-01-07, 21:18   

Tak, obydwa wrota prowadzą do tej samej lokacji. Nawet chyba nie ma różnicy które jajko wsadzisz w który otwór.
 
 
Shiroi Ookami 
Mumbler



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 109
Wysłany: 2009-01-07, 23:40   

Mnie też to ciekawiło. Nieważne w jakiej kolejności włożymy jajka i do których drzwi. Zawsze prowadzą one do tej samej lokacji. Wybór drzwi nie wpływa też na zakończenie z tego co sprawdzałem.
Jedyne co, to trzeba wsadzić obydwa jajka do drzwi, żeby przejść dalej. Nic więcej.
_________________
There was a hole here, but it's gone now
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group