Silent Hill Page
 
Forum Silent Hill Page 
 Strona główna  Regulamin  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Japonia
Autor Wiadomość
Alex 
Remnant


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 554
Wysłany: 2009-07-22, 20:38   

Moje zainteresowanie Japonią właśnie wzrosło kilkakrotnie :D Jakbyś miała czas, to opisz tą drugą połowę, bo czekam z niecierpliwością xD
_________________
"You don't know anything about Silent Hill!"
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2009-07-22, 21:08   

Także czekam z niecierpliwością :) Jestem ciekaw jednej rzeczy: co Japończyk pomyślałby o nas i naszym kraju, gdyby przyszło mu odwiedzić Polskę?
 
 
 
Raq 
Closer



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 901
Skąd: Leszczyny
Wysłany: 2009-07-23, 00:53   

moje jest na tym samym poziomie choc nie powiem zeby nie czytało się ciekawie, mnie interesują fotki miasta ;d
_________________
 
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-23, 21:41   

Miho, pytanko- co potrzebujesz (jakie papiery) by uczyć w jap?
To raz, dwa- korzystałaś z kołczserfingu zatrzymując się na miejscu, czy jacyś znajomi?

Swoją drogą świetna relacja :]
 
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2009-07-24, 16:11   

@Music
Korzystałam ze znajomych, aczkolwiek kałczserfing to też świetny pomysł.
Co do papierków jestem w trakcie dowiadywania się wszystkiego, więc jak tylko uzyskam informacje, opublikuję je tutaj.

Ok więc, pora na dalszą część historii.

Japończycy uwielbiają Polskę. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy, po powrocie z długiego spaceru po jednej z dzielnic włączyłam TV i pierwsze, co w nim zobaczyłam, to twarz Aleksandra Kwaśniewskiego o_O. Poza tym, spójrzcie co jest na świecie:
Sbd: Where r u from?
PL: From Poland.
Sbd: Holland?
PL: Nope, Poland.
Sbd: Amsterdam?
PL: Nooo, Poland, Polska, Polona! Warszawa, Walesa, Malysz, Wojtyla!
Sbd:

W Japonii nie ma czegoś takiego. Każdy z miejsca wie, kim jest Porandojin. Są zainteresowani naszym krajem, wypytują o najpiękniejsze miasta, chcą oglądać zdjęcia. Znajomy japończyk, który mieszkał u mnie zeszłego lata zakochał się w Polsce- widokach no i oczywiście jedzeniu. Dla nich Polska to zupełnie inna bajka, to oaza spokoju do której można uciec z metropolii, nie jest więc tak, że Japonia jest rajem na ziemi. Każdy kraj ma swoje wady, jak i zalety. Oczywistą rzeczą jest, że polak będzie wyolbrzymiał wady Polski- japończycy również wyolbrzymiają wady Japonii. Faktem jest jednak, że w kraju wschodzącego słońca trzeba pracować dużo. Nie mówię tutaj o godzinach, gdyż wychodzenie do pracy na 10 i powrót o 21 wydają się całkiem rozsądne, biorąc pod uwagę ilość godzin pracy- chodzi o wydajność. Wielu z nich wypruwa sobie wnętrzności podczas pracy, niekoniecznie dla pieniędzy- praca staje się tutaj nałogiem. Poza tym- bardzo mała ilość dni urlopu. Wszystko oczywiście zależy od typu pracy. Moi współlokatorzy prowadzili bardzo luźny tryb życia- jeden z nich pracował tylko w piątki i czwartki jako nauczyciel, pozostali mieli co chwilę wolny dzień. Wszystko więc zależy- jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

Plusów ciąg dalszy.
Japonia jest krajem wręcz niesamowicie czystym. Kto odwiedził kiedyś takie miejsce jak np. Wiedeń, wie, co oznacza termin czystość. Otóż samo Tokio bije Wiedeń na głowę. Nie uświadczycie tutaj rozgniecionego papierosa, czy też papierka po batoniku (jakim batoniku xD?) na chodniku, czy ulicy. Co jednak najbardziej zdumiewające, kosze na śmieci to rzadkość. Trzeba się nieźle nachodzić, by znaleźć pojemnik- jedynym wyjściem jest wsadzenie pustej butelki czy innego śmiecia do torebki/plecaka i iść dalej przed siebie. Patrzcie państwo- u nas kosz za koszem koszem popychany, a syf jak był tak jest i będzie. W Japonii prawo jest bardzo surowe, u nas nie. Cóż, lajf is lajf.

Mówiąc o surowym prawie, było by grzechem nie wspomnieć o ogromnie niskiej przestępczości w tym kraju. Nie ma się co tutaj martwić o rzeczy osobiste- w Japonii nikt was nie okradnie. Idąc do klubu, można śmiało zostawić plecak/torebkę/whatever pod ścianą i wracając pod nią za 2 godziny zastaniemy nasze rzeczy w stanie nienaruszonym. Wielu japończyków nie zamyka domów na klucz- bo i po co, skoro i tak nikt nic nie ukradnie? Będąc w Japonii nie obawiałam się wyjść nocą na spacer sama, czy też opić się w jedynie męskim towarzystwie- nikt nie zrobiłby mi krzywdy- są na to zbyt honorowi i wyuczeni przestrzegania prawa. Nieraz spałam w pokoju z mężczyzną, żaden z nich nie odważył się mnie dotknąć. Gdy byli zbyt pijani, przepraszali i szli na górę. Raz przytaszczyliśmy do domu pijaną jak bela japoneczkę- koleżankę z pracy mojego housemate'a. Nie było już wolnych łóżek, więc spała z nim. I nie stało się absolutnie nic.
Nie bałam się pójść z ledwo co poznanymi w klubie Ageha chłopakami pogadać w bardziej odosobnione miejsce. W Polsce, ani też żadnym innym kraju prędzej wyciągnęłabym sobie mózg przez ucho i wciągnęła go z powrotem nosem, aniżeli zdecydowała się zrobić coś takiego. Oczywiście, jak wszędzie zdarzają się wyjątki, jest to jednak ogromna rzadkość.

Japończycy są bardzo ufni. Zapraszają (nierzadko na pełen pobyt) do domu ledwo co poznanych obcokrajowców. U nas każdy patrzy sobie na ręce, słusznie zresztą- niestety, nie zaliczamy się do uczciwych narodów, oni tak. Tylko dlaczego ufać gajinowi? Cóż, podróż do kraju kwitnącej wiśni jest podróżą o tyle kosztowną, że nie stać na nią żadnego kombinatora. Myślę, że oni doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Miesiące wakacyjne są najgorszym czasem w jakim można odwiedzić ten kraj (ja pojechałam w lipcu, gdyż nie miałam innego wyjścia). Jest ogromnie duszno a wilgotność powietrza przekracza wszelkie granice. Oczywiście, jest to całkiem do zniesienia, szybko można się przyzwyczaić. Duży plus daje to, że niemal wszędzie jest klimatyzacja, a automaty z zimnymi napojami stoją co kilkadziesiąt metrów. Na początku byłam przerażona opisami w książkach i opowieściami znajomych o temperaturach przekraczających 40 stopni, ale wszystko okazało się być mocno przesadzone. Jeśli ktoś był w krajach arabskich i orientuje się, jaki tam panuje klimat, mogę śmiało powiedzieć, że Japonia, nawet w miesiącach letnich jest o wiele przyjemniejsza. Poza tym, słońce nie praży wyjątkowo mocno, tak jak na przykład obecnie w Polsce. No, chyba, że w Kioto.

Hotele w Japonii, szczególnie w dużych miastach jak Tokio, Kioto czy Osaka są drogie. Kioto ma tutaj lekką przewagę, gdyż wiele hoteli oferuję zniżkę w przypadku dłuższego pobytu. Ceny wahają się od 6,000 jenów wzwyż, a więc około 200 zł za osobę. Niestety, nawet jeśli bierzemy pokój na dwuosobowy, nie obcina to kosztów o połowę, gdyż 90% hoteli wymaga zapłaty „per person”. Idąc tym tropem, za dwuosobowy pokój można zapłacić w okolicach 400 zł za dobę. Ryokan, czyli tradycyjne japońskie gospody są nieco tańsze, wciąż jednak drogie dla przeciętnego polaka. Jest jednak jedno rozwiązanie. Możliwy jest wynajem tak zwanego „apato”- apartamentu. Nie różni się on standardem od hotelowego pokoju (dostajemy nawet ręczniki, szczoteczki i, uwaga- yukaty, które w hotelu są odpłatne), a kosztuje połowę mniej. Jedyna różnica tkwi w tym, iż sprzątać musimy sobie sami. Ponadto, apartamenty nie oferują śniadań, dostajemy za to aneks kuchenny wyposażony w mikrofalówkę, przenośną „kuchenką” z płytką grzewczą, czajnikiem oraz wszelakimi garnkami, patelniami, talerzami etc. W hotelu aneksu raczej nie uświadczymy, a śniadania są dodatkowo odpłatne. Apartament dwuosobowy kosztuje ok 6,000 jenów, tak więc obcinając koszty o połowę- po 3,000 na osobę. Dziwaczna filozofia, nieprawda?

Ceny, nawet w Tokio nie porażają. Jedzenie jest naprawdę tanie, w hipermarketach można kupić gotowe już, nierzadko ciepłe posiłki. Idąc do tradycyjnej japońskiej knajpki z jedzeniem można się najeść do syta za naprawdę niewielkie pieniądze- polecam! Jedynym minusem jest to, iż w menu nie uświadczymy języka angielskiego, najlepszym wyjściem jest więc się tam wybrać ze znajomym japończykiem. Alkohol jest niewiele droższy niż u nas, można więc spokojnie, bezstresowo przeżyć :) . Drogi jest jednak Shinkansen- najsłynniejszy japoński express kursujący między miastami. Wycieczka z Tokio do Kioto kosztuje w jedną stronę (!) 12,000 jenów, a więc 380 zł. Mówią, że shinkanseny są tak szybkie, że podczas podróży pasażer zostaje wręcz wgnieciony w fotel- nie zauważyłam czegoś takiego. Jedyne, czego doświadczyłam w tym kolosie to szumienie w uszach, niemniej jednak muszę przyznać, że ten środek komunikacji -mimo iż cholernie drogi- jest po prostu najlepszym wyjściem dla podróżującego. Porównując, Shinkansen jedzie do Kioto około 3 godzin; pozostałe środki transportu- 8. Dosyć drogie są taksówki- za samo wejście kierowca liczy sobie ok. 800 jenów, a więc 25 zł. Taksówka okazuje się dobrym wyjściem jedynie wtedy, gdy ktoś (najlepiej będąc w 4 osobowej grupie – koszty można ładnie podzielić) przeoczy ostatni pociąg i znajduje się w miarę blisko miejsca zamieszkania (tzn. nie drugim końcu miasta). Niemniej jednak, standard taksówek jest naprawdę wysoki. Drzwi otwierają się automatycznie, siedzenia wyłożone są najwyższej klasy materiałem, siedzenie kierowcy odgrodzone jest plastikową, przeźroczystą płytą (środki bezpieczeństwa). Oczywiście, panuje pełna kultura, jak wszędzie zresztą.

No właśnie, nawijam o Tokio już tyle czasu, wypadało by powiedzieć co nieco o dawnej stolicy Japonii, Kioto. Tokio jest tętniącą życiem, pełną kolorowych billboardów oraz świateł metropolią. Kioto jest miastem bardziej tradycyjnym. Aż roi się tutaj od wszelakiego rodzajów świątyń i zabytków, jest więc najlepszym miejscem pobytu dla żądnego wrażeń turysty. Przepiękny jest pałac cesarski oraz park, w którym się znajduje. Urocze są mniejsze świątynie, poświęcane przeróżnym rodzajom zwierząt; dzikom, niedźwiedziom... Na zwiedzenie wszystkiego potrzebny jest miesiąc. Ponadto, blisko Kioto jest Osaka, w której znajduje się wspaniały Universal Park. Po raz kolejny jednak wycofam się z opisywania miejsc- od tego są przewodniki, a ja i tak nie jestem w stanie opisać tego, co bym chciała tak, by oddało to rzeczywistość :) .

Pewnie zastanawiacie się, jaka moda panuje w Japonii? Otóż przedziwna, biorąc w szczególności pod uwagę Tokio. Chodzą tutaj po ulicach takie cudaki, jakich nie można sobie nawet wyobrazić. Mężczyźni w różowych bluzkach z cekinami, bardziej wypindrzeni ode mnie, gdy wybieram się na imprezę. Nie podoba mi się „moda” na zniewieściałość i metroseksualność wśród młodych japończyków. Facet powinien pozostać facetem.
Na ulicy często można spotkać dziewczyny w strojach rodem zdjętych z lalek. Moda Harajuku. Tutaj, będąc ubrany normalnie- odstajesz. W zasadzie można podsumować to tak- im dziwniejszy dobór ubrań tym modniejsi jesteśmy. Wkładanie eleganckich butów do sportowego ubioru? Czemu nie! Najbardziej jednak rozbrajają mnie kobiety. W 40 stopniowej saunie, do króciutkich minióweczek, czy spodenek noszą... długie kowbojskie buty bądź kozaki. Wiele z nich nosi też czarne rękawice (bo rękawiczkami to ciężko nazwać) sięgające ramion i parasolki, byle by się tylko nie opalić. No i niemal wszyscy (tak, mężczyźni też) mają różowe telefony. WTF?

Powoli kończą mi się pomysły, co by tu jeszcze napisać, więc może czas na randomowe podpunkty, które ciężko było mi umieścić w jakimkolwiek akapicie, bądź też zapomniałam wspomnieć o nich w poprzednim poście:
@Prócz tradycyjnych sake, shōchū i nihonshu mamy tu ogromny wybór piwa. Sapporo, Asahi i Kirin to te najbardziej popularne. W jednej z japońskich knajpek zdarzyło mi się pić piwo... pomidorowe. Absolutne niebo w gębie! Wartałoby również wspomnieć o wszelakiego rodzaju drinkach w puszce (od 4 do 5 %). Te również są przepyszne, lecz najwspanialszym napojem, którego doświadczyło moje podniebienie był brzoskwiniowo jogurtowy drink z wódką i likierem. Za tym smakiem będę tęsknić przez cały następny rok ;__; .
@Wejście do opisywanego przeze mnie wcześniej Curtain Call kosztowało 500 jenów, czyli w przeliczeniu na nasze- 16 złotych. W "pakiecie" dostawało się dwa drinki, wybór bez ograniczeń (!) i można było korzystać ze szwedzkiego stołu wypełnionego ostrygami, kawałkami ośmiornicy, krewetkami, tudzież innymi "prawie martwymi" przysmakami do woli.
@Największe zaskoczenie, jakie przeżyłam w Japonii miało miejsce w Kioto. Nie wiedzieliśmy, w którą stronę znajduje się nasz hotel a na ulicy nie było akurat nikogo młodego, podeszłam więc do stojącego nieopodal dziadka i swoją łamaną japońszczyzną rozpoczęłam swój monolog opisujący biednego, zagubionego gajina. Prawie spadłam z krawężnika, gdy dziadek odpowiedział mi płynnym, czystym angielskim.
@Wracając z Tokio do Moskwy przeżyłam takie turbulencje, że garnki w kuchni latały pod sufitem a boeing, którym leciałam przez ok 5 sekund spadał w dół. Żaden rosjanin nawet się nie obudził x_x .

Na zakończenie swojego wywodu (jeśli przypomni mi się coś ważnego, oczywiście dopiszę), rzucam kilka ciekawych fotek:

Kioto Kioto

Kioto Ueno

papu znowu papu ;].

Tokio Crowded Tokio

Tokio Tokio

Shibuya. Tu mieszkałam i mieszkać będę.

Tokio from Roppongi Hills

AGH!

imprezka, w moim wydaniu piżamowa ;].

Z milutkim kolegą ^^.

Akihabara, if I remember well.
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-24, 18:09   

Zdjęcia jak widokówki :]
 
 
 
PiK 
Remnant
untitled



Wiek: 41
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 570
Skąd: skątowni
Wysłany: 2009-07-25, 01:58   

Te całe sprawozdanie to istny miód dla moich uszu (a w tym przypadku oczu). Może nie potrafie sklecić poprawnego zdania po japońsku, ale jestem zajarany tym krajem, tymi ludźmi konkretnie. To co napisałaś utwierdziło mnie tylko w przekonaniu, że urodziłem się na niewłaściwym kontynencie. I don't belong here. Mam wrażenie, że w poprzednim wcieleniu byłem japończykiem. Nawet jedzenie, które opisałaś satysfakcjonuje mnie w 100%.
Nie wiem jak, nie wiem kiedy, ale przyrzekam sobie, że odwiedzę tę krainę choćby nie wiem co! Jak już się tam zadomowisz, to zostaw otwartą furtkę dla starego kumpla :D . Piszę te słowa totalnie nawalony, ale, przecież to tylko świadczy o ich szczerości ;].
Wielki szacunek za to, że potrafisz realizować swoje marzenia.
_________________
„Większość ludzi, w jakimś momencie życia, potyka się o prawdę. Wielu szybko się podnosi, otrzepuje i zajmuje swoimi sprawami, jakby nic się nie stało.” - Winston Churchill

"Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własnymi badaniami" - William Cooper
Ostatnio zmieniony przez PiK 2009-07-25, 10:46, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-25, 12:14   

Cytat:
Nie wiem jak, nie wiem kiedy, ale przyrzekam sobie, że odwiedzę tę krainę choćby nie wiem co! Jak już się tam zadomowisz, to zostaw otwartą furtkę dla starego kumpla


Dla dwóch :]
Postawię piwo przynajmniej dla Miho, bo nie widzieliśmy się w sumie :]

Najbardziej to mi z tego wszystkiego odpowiada mentalność tych ludzi- wszystko jest na swoim miejscu.
Ostatnio zmieniony przez _Music 2009-07-25, 12:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2009-07-25, 12:24   

Luz, chłopaki :) . Jeśli tylko nie macie nic przeciwko spaniu ze mną w pokoju, nie ma problemu.
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-25, 13:01   

Będzie że wymyślam, ale nie chrapiesz? :]
 
 
 
Alex 
Remnant


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 554
Wysłany: 2009-07-25, 13:08   

_Music napisał/a:
Będzie że wymyślam, ale nie chrapiesz? :]


To chyba Miho Tobie powinna zadać to pytanie :D
_________________
"You don't know anything about Silent Hill!"
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-25, 13:31   

Ja spię jak zabity- żadnych dzwięków nie wydaje, aż czasem słyszałem że inni się bali o mnie że już się nie obudzę :]
 
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2009-07-25, 15:11   

Nie, czasami tylko obślinię poduszkę, ale to już was nie dotyczy xD.
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
 
 
Suavek 
Insane Cancer


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1245
Wysłany: 2009-07-25, 15:50   

Nauczanie języka w Japonii? Też chcę! Za jakieś dwa lata (mam nadzieję) ale też chcę ;p.

Ale jakoś nie sądzę aby było to takie proste niestety...
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2009-07-25, 16:39   

No pewnie, że nie jest to proste, ale do zrobienia. Najważniejszy i najbardziej pocieszający jest fakt, że nie musisz być native'm, aby uczyć. Mój znajomy z Rumunii również wykłada w Japonii i powodzi mu się wcale nieźle.
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
 
 
Alex 
Remnant


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 554
Wysłany: 2009-07-25, 17:56   

A czego może taki gajijin uczyć w japońskiej szkole? Może języka polskiego? :)
_________________
"You don't know anything about Silent Hill!"
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-25, 18:00   

Ciekaw jestem, czy tylko na tym angielskim trzebaby polegać- fajnie by było, gdyby potrzebowali informatyków, trzeba rozeznać dokładnie ichszy rynek pracy.
 
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2009-07-25, 18:34   

Ja również mam papier z informatyki, ale umiem tyle co nic .__. ... Teraz, w każdym razie, moim największym priorytetem jest obronić magistra na jak najwyższą notę i do następnych wakacji podnieść mój poziom języka japońskiego do maksimum. Na szczęście na miejscu człowiek uczy się języka w zastraszającym tempie, co bardzo mnie cieszy.

Btw. spotkałam w Japonii kanadyjkę, która nie mówiła ani słowa po japońsku, pracowała jako fotomodelka a była brzydka jak noc o_O ... Poważnie, nie mogłam uwierzyć własnym uszom, gdy powiedziała mi, co robi.
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
Ostatnio zmieniony przez Mi 2009-07-25, 18:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-25, 19:57   

Bycie modelem? Też fajna alternatywa :]
 
 
 
Shiroi Ookami 
Mumbler



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 109
Wysłany: 2009-07-27, 21:23   

Mam znajomego, który jakiś czas temu był w Korei (Płd.) i z tego co opowiadał i pokazywał na filmie, to jest to kraj w dużej mierze podobny do Japonii - zarówno pod względem wyglądu miast jak i charakteru samych ludzi - tak samo ufni, pomocni itd. :) Więc stwierdziłbym, że raczej nie jest to kwestia jednego kraju, ale raczej całej, dalekowschodniej kultury, która tak ten region ukształtowała. Nie orientuję się jednak jak Korea Płn. i Chiny, może reżim komunistyczny sprawił, że wygląda to u nich zupełnie inaczej. Może Polacy też byliby innym narodem gdyby nie ten komunizm?

Ja przyznam, że jestem umiarkowanym fanem anime (od czasu do czasu lubię coś ciekawego obejrzeć, to wszystko), ale jakoś nie ciągnie mnie do Japonii ;) Za to marzę o tym, żeby odwiedzić kiedyś Skandynawię i Australię.
_________________
There was a hole here, but it's gone now
 
 
Trivane 
Lying Creature


Wiek: 31
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 437
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-07-28, 13:23   

Ja właśnie dzięki anime dostałem fioła na punkcie Japonii - w ogóle ten ich język jest taki niesamowity :P na naukę japońskiego jest już prawdopodobnie za późno i nigdy nie będę nim władał jak należy, ale kiedyś na pewno wezmę kilkanaście lekcji i pojadę do tego pięknego kraju.
_________________
Last.Fm
 
 
Shiroi Ookami 
Mumbler



Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 109
Wysłany: 2009-07-28, 15:46   

Trivane napisał/a:
na naukę japońskiego jest już prawdopodobnie za późno i nigdy nie będę nim władał jak należy, ale kiedyś na pewno wezmę kilkanaście lekcji i pojadę do tego pięknego kraju.

Bzdura ;) Na naukę nigdy nie jest za późno. A już na pewno nie w wieku 16-17 lat.
Co prawda z wiekiem jest coraz trudniej (wiem po sobie), dlatego najlepiej nie ma co odkładać tych lekcji "na kiedyś", tylko spróbować jak najszybciej. Jakby nie było, mózg też się starzeje :P A im szybciej się zacznie, tym lepiej.
_________________
There was a hole here, but it's gone now
 
 
_Music 
Closer



Wiek: 38
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 936
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-28, 16:38   

Si. Zresztą jeśli na bieżąco czegoś się uczymy, to mózg starzeje się wolniej, więc podwójna korzyść :]
 
 
 
Trivane 
Lying Creature


Wiek: 31
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 437
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-07-29, 16:39   

Z tą nauką to może nie do końca tak - ja jestem spłukany :P nie mam ani grosza przy duszy na jakieś specjalne lekcje japońskiego, a nauka domowym sposobem raczej też nie wchodzi w rachubę - obszedłem wszystkie księgarnie i biblioteki, trudno im było znaleźć nawet mitologię japońską ;/. Jak znacie jakieś strony to podeślijcie. Kilka już kiedyś przerobiłem, może coś nowego się trafi..
_________________
Last.Fm
 
 
Alex 
Remnant


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 554
Wysłany: 2009-07-29, 16:54   

Trivane napisał/a:
Jak znacie jakieś strony to podeślijcie. Kilka już kiedyś przerobiłem, może coś nowego się trafi..


ok :) ja mogę Ci te polecić:

http://pl.wikibooks.org/w...5%84skie_zwroty
http://www.japonka.pl/moodle/course/index.php
http://www.jansze.republika.pl/gj/spis.htm
http://www.japaneo.pl/index.html
http://www.tsubame.p9.pl/strony/japanese_1.php
_________________
"You don't know anything about Silent Hill!"
Ostatnio zmieniony przez Alex 2009-08-20, 18:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group