Silent Hill Page
 
Forum Silent Hill Page 
 Strona główna  Regulamin  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Soundtrack
Autor Wiadomość
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-02, 22:15   

Szykujesz nam kolejną porcję prawnych wrażeń, czy to dostępne publicznie utwory? :)
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2009-06-03, 00:05   

Nazar napisał/a:
czy to dostępne publicznie utwory?

A jak myślisz? Za darmo dostępne są jedynie utwory Sary Ayers... Link do takiego przeglądowej paczuszki jest w którymś z wcześniejszych postów. Inne są dostępne z jej strony internetowej www.saraayers.com , więc jeżeli ktoś chce może sobie sprawdzić, jakie to mniej więcej klimaty. Od siebie dodam, że Sara to artystka raczej dark ambientowa... Mistrzostwem świata jest jej płyta "A Million Stories".

Co do prawnego wykorzystania utworów. Jak już mówiłem wcześniej, projekt ten nie będzie aż tak szeroko zakrojony, by martwić się o prawa autorskie. Myślę, że po prostu powinniśmy odpuścić sobie tę kwestię. Nazar, robiąc tę grę automatycznie nabywasz do niej prawa autorskie. Musiałbyś się ich oficcjalnie zrzec, aby jej ściągnięcie było legalne... Tak więc sam widzisz, nie ma sensu oglądać się na prawa autorskie, zważywszy na to, że bezprawne wykorzystanie tych utworów do naszej gry wykazuje znikomą szkodliwość czynu, a to ze względu na to, iż gra ma charakter niekomercyjny. I żeby ta znikoma szkodliwość czynu została zachowana, będziesz musiał zrzec się roszczeń, ale o tym na samym końcu.
_________________
My computer says no...

(cough)
Ostatnio zmieniony przez Doxepine 2009-06-03, 00:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-03, 10:59   

Tylko do tych elementów, które nie należą do nikogo - czyli nie do końca wszystko :) Ja prawa autorskie szanuję, bo wiem, jak to wygląda ze strony twórcy. Tak, należę do tych, którzy mają oryginalne Windowsy i nie ściągają mp3 czy innych plików :P Jeżeli to nie są legalnie pobrane utwory, to wybaczcie, ale ja ich nie wykorzystam.

Nie muszę się zrzekać praw autorskich dla ściągania. Dla przykładu Microsoft udostępnia za darmo do ściągnięcia jedno z najlepszych środowisk programistycznych na świecie (jednocześnie najbardziej rozpowszechniony wśród profesjonalistów) - także do zastosowań komercyjnych. Prawa autorskie jednak zachowuje, mimo bezpłatności. Za darmo udostępnia też najnowszy system operacyjny Windows 7 - każdy może sobie ściągnąć za darmo.

Poza tym - korzystanie z cudzego pomysłu to jechanie na jego wózku. Oznaczałoby to także zamknięcie sobie furtki na bardziej profesjonalną kontynuację gry - opłaty licencyjne.
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
Ostatnio zmieniony przez Nazar 2009-06-03, 11:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2009-06-03, 21:03   

Źle napisałem poprzedniego posta. Oczywiście, że te elementy gry, nad którymi pracowałeś pozostaną Twoją własnością intelektualną. Zupełnie inna sprawa jak to udowodnisz, ale to już marginalny problem. Co do muzyki, nie ma znaczenia, czy utwór muzyczny udostępniany jest bezpłatnie czy nie. Artysta/artystka musi wyrazić zgodę na wykorzystanie danego utworu (dodam, że zgodę pisemną pod rygorem nieważności). Tak więc, w najlepszym wypadku, musielibyśmy napisać do wykonujących dany utwór maile i poprosić o zgodę na wykorzystanie niekomercyjne ich utworu (co najczęściej wiąże się z zapłaceniem tantiem). W najgorszym, będziemy musieli pisać osobno do wokalisty, osobno do kompozytorów, a osobno do wydawców, żeby uzyskać zgodę (w przypadku plików muzycznych, których status prawny stanowi, że każdy, kto miał wkład w utwór zachowuje do niego częściowe prawa. Częściowe, tzn. np. nie może wycofać swojego wkładu z utworu). Widzisz, że jest to bez sensu. Powiem tak, jeżeli masz zamiar użyć licencji innej niż ta przeznaczona na freeware lub którejś z Creative Commons, ja rezygnuję z projektu...

Co do muzyki: zupełnie zapomniałem o Amber Asylum i o pani Pump Kinn. Muzyka tej drugiej byłaby świetnym tłem dla alternatywnej rzeczywistości.
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-03, 21:07   

Skoro to ma być fanowska inicjatywa (co przed chwilą sam podkreśliłeś w innym temacie), to wypadałoby też zrobić własną muzykę. Tym bardziej, że warunki do tego mamy.

Bo korzystając w ten sposób z cudzych zasobów możemy też wykorzystać tekstury, modele i oprawę dźwiękową z oryginalnego SH.
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
 
 
 
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2009-06-03, 21:09   

Można też ewentualnie poprosić QDC o zgodę na wykorzystanie jego utworów, większość idealnie by się nadała. Myślę, że z radością by na to pozwolił :)
 
 
 
Sidri 
Cockroach


Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 53
Wysłany: 2009-06-03, 21:25   

Może to niewiele , ale jeżeli ktoś ma SH1 zkonwertowaną na kompa http://silentscape.tripod.com/ to kiedy odpala gre i ma się pierwsze filmik tychze konwertwrów , leci miła dla ucha muzyka
_________________

 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2009-06-03, 23:29   

Na śmierć zapomniałem o QDC! Oczywiście, że jego muzyka pasuje do SH... Nie wiem, jak mogło mi to z głowy wylecieć.
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
tee-boom 
Cockroach



Dołączył: 11 Sty 2010
Posty: 5
Wysłany: 2010-01-14, 01:16   

posmysl na intro :P http://www.youtube.com/wa...0C63D4A882446D6
 
 
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2010-01-14, 10:18   

Moim zdaniem ten kawałek http://www.youtube.com/watch?v=IyCRJmerW1Q musi się pojawić w grze ;]
 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2010-01-25, 03:06   

Uparłem się śmiertelnie na ten utwór. Mam już nawet pomysł, jak sprytnie powiązać go z fabułą. Tytuł tego kawałka znaczy tyle, co "Ul. Ogród 36".

Eleanoora Rosenholm - Puutarhakatu 36
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
lonewined 
Cockroach



Wiek: 31
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: Miasto Dzieci Świata
Wysłany: 2010-01-25, 23:07   

To bym chętnie usłyszała w grze. Najlepiej żeby było grane przez jakiś stary gramofon na strychu :)
_________________

 
 
 
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-29, 20:12   

Załatwicie zgodę na umieszczenie tych utworów w naszym projekcie, to nie ma problemu :) Choć nadal uważam, że dużo fajniej byłoby stworzyć coś samemu. Tym bardziej, że Car chciałby podziałać w tej materii :)
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
Ostatnio zmieniony przez Nazar 2010-01-29, 20:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2010-01-30, 03:10   

Mówisz tak, jakby ktoś chciał nasze dziecko utalentowane forumowe, Cara, zdyskredytować, a przecież wcale tak nie jest. Co do praw autorskich, jest wciąż kłopotliwa w polskim prawie kwestia fair use - nie do końca jasno wynika z przepisów, czy można umieszczać utwory objęte prawem autorskim w projektach non-profit bez zgody, a nawet wiedzy właściciela tychże praw. Nie podejrzewam więc, by ktoś ścigał nas za te kilka piosenek. Jeżeli chodzi o kawałki Sary Ayers to wstępnie mailowo z nią rozmawiałem i ona nie ma nic przeciwko. Trzeba jej tylko wysłać oficjalne oświadczenie, bo mogą wyniknąć dla niej jakieś problemy, gdyby takowego oświadczenia zabrakło. Nie wiem konkretnie, o co chodzi, ale pewnie to dla niej ważne z prawnego punktu widzenia.

Ja również jestem jak najbardziej za, za i jeszcze raz za Carem, bo jego muzyka jest naprawdę bardzo klimatyczna i idealnie pasuje do Silent Hill. Jeżeli ma ochotę skomponować muzykę do naszej gry, nie pozostaje mi nic innego, jak wyrazić mój wielki szacunek i podziękowania za to, że ma chęć. O jakość muzyki w ogóle się nie martwię - będzie przednia.

Poza tym, jak zresztą sama nazwa wskazuje, propozycje to tylko propozycje. Nikt nikogo nie zmusza, nie wciska niczego na siłę. Jeśli nie uda się umieścić ich w grze, świat się nie zawali a ja, dla niektórych niestety, nie poderżnę sobie żył.
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-30, 15:59   

Napisałem tak, ponieważ odniosłem, być może mylne, wrażenie, że uparcie chcecie z gotowców skorzystać, a tego wolałbym uniknąć :)

Co do cudzych utworów - czy by ścigali, czy nie - bez zgody autora się nie obejdzie.

Komu podpadłeś, że Ci tak źle życzy? :P
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2010-01-30, 17:30   

Nazar napisał/a:
bez zgody autora się nie obejdzie.

Może tak, może nie... Póki co, jestem w trakcie oczekiwania na odpowiedź od człowieka, który rozwiąże tę kwestie raz na zawsze...
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-30, 18:51   

Jak uważacie, przecież nie zmuszam tu nikogo do uznania moich opinii :) Mimo wszystko, nadal będę uparcie twierdził, że oprawa i treść powinna być w całości autorstwa forumowiczek i forumowiczów. Poza tym, z cudzej pracy bez zgody jej autora i / lub właściciela nie korzystam.
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
 
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2010-02-28, 16:22   

Jakiś czas temu dostałem maila od tego człowieka, do którego zwracałem się z zapytaniem o prawa autorskie. Problem jest następujący. Jeżeli gra będzie miała status "freeware" (autorzy zrzekają się roszczeń z tytułu praw autorskich np. na rzecz QDC, który, o ile się nie mylę, jest prawnym właścicielem i forum, i stronki; ponadto, sam QDC musi zrzec się części majątkowej tychże praw autorskich), nie można wykorzystać żadnego utworu objętego prawem autorskim bez wiedzy i pisemnej zgody właściciela tychże praw. W licencji freeware nie ma mowy o "promocyjnym" wykorzystaniu utworu muzycznego (czyli tylko i wyłącznie mającego na celu promocję samego artysty lub produktu z nim związanego). Co prawda, właściciel praw może udostępnić nam te utwory bez konieczności zapłacenia tantiem, ale to raczej mało prawdopodobne. Również w przypadku niepełnego freeware (autorzy nie zrzekają się praw wynikających z przepisów na rzecz osoby trzeciej) wykorzystanie muzyki bez zgody nie jest możliwe. O ile mi wiadomo, QDC i tak z góry ma część praw autorskich zarezerwowane, gdyż praca nad grą toczy się na jego forum, ale mniejsza z tym. Sedno tej sprawy jest takie, że tylko zupełnie wolne licencje dają prawo wykorzystania utworów bez zgody i wiedzy autora, ale one pociągają za sobą konieczność udostępnienia kodu źródłowego. W częściowo wolnych licencjach ("some rights reserved"), które nie implikują konieczności udostępniania kodu źródłowego, również jest możliwe wykorzystanie takich utworów, choć generalnie w tych przypadkach nie jest to w ogóle praktykowane. Gdyby nas ktoś pozwał, zapewne wygrałby bez większych trudności. Tak więc, Nazar miał rację - żeby zabezpieczyć swój tyłek, musielibyśmy poprosić o pisemną zgodę.
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-02-28, 16:56   

Prawem autorskim objęte są wszystkie dzieła. Freeware opiera się na dość różnych licencjach i nie oznacza zawsze zrzeczenia się praw autorskich (w większości wypadków tak nie jest). Zawsze można też własną licencję stworzyć, dostosowaną do naszych potrzeb.

Dyskusja na forum także tego nie zmienia. Prawa autorskie posiada wyłącznie autor, chyba, że z nich zrezygnuje, ale to już od jego woli zależy.

Osobom uczestniczącym w projekcie zostawiam wolną rękę w tej sprawie, jednakże, niestety, bez wynagrodzenia, ponieważ nie stać nas na to, a jakoś nie widzę chętnych na zrzutkę ;) Przed opublikowaniem gry zostanie to formalnie ustalone, żeby nie było niejasności i każdy był zadowolony.

Co do mojego wkładu - kod źródłowy będzie udostępniony, przynajmniej dla I wersji. W sumie to żadnych rewelacji w nim nie ma, więc nie widzę sensu go ukrywać, a może komuś się kiedyś przyda. Modele i narzędzia mojego autorstwa także zostaną udostępnione - może kogoś najdzie ochota na modding lub dodanie nowego scenariusza.

Może są głupie, ale mam swoje zasady i bez zgody autora/właściciela nie używam jego twórczości.

A ponieważ Car nadal jest zainteresowany, nie widzę potrzeby korzystania z dorobku artystów spoza forumowej braci :)
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
Ostatnio zmieniony przez Nazar 2010-02-28, 16:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Ghaand 
Mumbler


Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-04-01, 20:39   

Wanda przesłał mi link do tego tematu, bo podobno moje ambientowe kompozycje się nadają.
http://www.mediafire.com/?izltywmjtzl
 
 
Wendigo 
Valtiel



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 996
Skąd: Dowództwo Galaktyczne Ashtar
Wysłany: 2010-04-01, 23:07   

Ghaand, daj więcej próbek ;) .
 
 
 
Ghaand 
Mumbler


Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-04-01, 23:22   

Tutaj taka króciutka próbka, trochę inspiracji White Noiz jest...
http://www.mediafire.com/?3tz1nkji2zz

ps. sorry za beznadziejną jakość ;p muszę sobie kupić dobry mikrofon
Ostatnio zmieniony przez Ghaand 2010-04-01, 23:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
tumi1 
Wall Man



Wiek: 30
Dołączył: 03 Maj 2008
Posty: 289
Wysłany: 2010-04-02, 15:40   

http://www.youtube.com/watch?v=tsn45ghgNBk

Nie wiem czemu to mi się kojarzy z Silentem xd
_________________
Najbardziej boimy się tego,czego nie widać.
 
 
Salvin 
Cockroach


Dołączył: 28 Sty 2010
Posty: 95
Wysłany: 2010-04-02, 16:54   

Chyba raczej z pierwszym Residentem. Z tego co pamiętam to tam chyba Rebecca grała na pianinie "Moonlight Sonata".
 
 
Nazar 
Air Screamer


Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 700
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-24, 00:33   

Poszukujemy kogoś chętnego (lub kilku osób) do stworzenia ścieżki dźwiękowej. Kto jest chętny, niech się tutaj zgłasza. Ghaand, byłbyś zainteresowany, czy to było prima aprilis? :P
_________________
RHCP
Piszę poprawnie po polsku.
Ostatnio zmieniony przez Nazar 2010-05-24, 00:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group