Silent Hill Page
 
Forum Silent Hill Page 
 Strona główna  Regulamin  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki - Temat ogólny
Autor Wiadomość
PiK 
Remnant
untitled



Wiek: 41
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 570
Skąd: skątowni
Wysłany: 2010-06-07, 20:59   

Tak, suplement jak najbardziej wskazany, zwłaszcza, że wymienione przez Ciebie zagraniczne utwory mam jeszcze przed sobą, ale już od jakiegoś czasu niosę się z zamiarem ich przeczytania. Tak jak napisałem kilka postów wyżej, że kanon literatury światowej jest jeszcze obszerniejszy. Po co nam jakieś kanony? - ktoś zapyta. Posłużę się wtedy słowami Harolda Blooma:
"Posiadamy kanon, ponieważ jesteśmy śmiertelni i przyszliśmy na świat. Czasu jest niewiele, kiedyś się skończy, natomiast do przeczytania jest więcej niż kiedykolwiek."

Co do rodzimych pozycji, to bardzo się cieszę, że wymieniłeś Hłaskę, bo mam wrażenie, że nie zawsze bywa należycie doceniany, a przecież to wielka proza jest, a wielu widzi w niej tylko opowiastki z rynsztoka. Kolejne piwo postawiłbym za Potockiego i jego "Rękopis..." Zarówno książka jak i późniejszy film Hasa, to piękno w czystej postaci. W ogóle lista to (prawie) same perełki rodzimej literatury.
Żeby nie przesłodzić napiszę, że w tym zestawieniu nie pasuje mi Andrzejewski i "Popiół i Diament" Film Wajdy jest wielki, ale powieść jest IMO mocno tendencyjna. Już prędzej umieściłbym "Bramy Raju" czy "Miazgę", ale generalnie czytanie Andrzejewskiego przychodzi mi z trudem, więc może to przyćmiewa moją ocenę jego twórczości. Do polskiej listy dodam jeszcze:

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Pożegnanie jesieni, Nienasycenie, Teatr. Wstęp do teorii Czystej Formy w teatrze.
Wiesław Myśliwski - Kamień na kamieniu, Widnokrąg.
Włodzimierz Odojewski - Zasypie wszystko, zawieje
Tadeusz Nowak - A jak królem, a jak katem będziesz
Edward Stachura - Siekierezada albo Zima leśnych ludzi.
Olga Tokarczuk - Prawiek i inne czasy, Anna In w grobowcach świata
_________________
„Większość ludzi, w jakimś momencie życia, potyka się o prawdę. Wielu szybko się podnosi, otrzepuje i zajmuje swoimi sprawami, jakby nic się nie stało.” - Winston Churchill

"Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własnymi badaniami" - William Cooper
Ostatnio zmieniony przez PiK 2010-06-07, 21:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ghaand 
Mumbler


Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-07-11, 16:34   

Polecilibyście jakąś dobrą fantastykę? Nie licząc, oczywiście, oczywistych oczywistości, jakim jest oczywiście Tolkien ;D

Zaciekawiła mnie saga Tada Williamsa Pamięć, Smutek i Cierń.
 
 
Kwiatek1993 
Pendulum



Wiek: 31
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 656
Skąd: Żary
Wysłany: 2010-07-11, 22:28   

Dojrzałego rodzimego Wiedźmina polecam
Choć to pewnie już czytałeś, no bo kto nie czytał ? .. no kto ? .. przyznawać się :P
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kwiatek1993 2010-07-11, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
R4Zi3L 
Caliban
NERD



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1433
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-07-11, 22:40   

Ja czytalem tylko komiks. Majac na mysli fantastyke masz na mysli fantasy?
_________________
SH is in me...
Sometimes i feel like this...
 
 
 
Kwiatek1993 
Pendulum



Wiek: 31
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 656
Skąd: Żary
Wysłany: 2010-07-11, 22:55   

Nigdy tych dwóch pojęć nie rozróżniałem ale wydaje mi się, że fantasy to taka węższa dziedzina chyba :D tak mi się zawszę kojarzy
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kwiatek1993 2010-07-11, 22:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
StuntmanMikeL 
Caliban
MARRY AND REPRODUCE


Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 1710
Wysłany: 2010-07-11, 23:39   

Ja nie czytałem Wiedźmina. I co teraz?

Pisząc "fantastyka", przyjmuję że piszesz ogólnie o sci-fi i fantasy. Polecam "Diunę", Franka Herberta lub cyberpunkowego "Neuromancer", Williama Gibsona.
 
 
Ghaand 
Mumbler


Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-07-11, 23:44   

"Diunę" mam na liście życzeń, Wiedźmina również, natomiast Gibsona nie, jak się natknę, to chętnie przeczytam.
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2010-07-12, 16:11   

Świat Dysku Terry'ego Pratchetta, tylko że to już takie bardziej postmodernistyczne fantasy, z dużą dawką parodii, pastiszu i nawiązań do różnych dzieł literackich.
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2010-07-14, 17:56   

Miho napisał/a:
Świat Dysku Terry'ego Pratchetta

Miho dała świetną rekomendację! Generalnie, nie lubię książek z gatunków okołofantastycznych, ale ta książka jest świetna. Wydaje mi się jednak, że jest to zdecydowanie bardziej postmodernizm niż fantastyka; poza tym, żeby wszystkie smaczki wyłapać, trzeba dość głęboko "siedzieć" w literaturze ogólnej... Mimo to b. polecam Ci tę książkę...
_________________
My computer says no...

(cough)
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2010-07-15, 15:15   

Doxepine napisał/a:
Miho dała świetną rekomendację! Generalnie, nie lubię książek z gatunków okołofantastycznych, ale ta książka jest świetna. Wydaje mi się jednak, że jest to zdecydowanie bardziej postmodernizm niż fantastyka; poza tym, żeby wszystkie smaczki wyłapać, trzeba dość głęboko "siedzieć" w literaturze ogólnej... Mimo to b. polecam Ci tę książkę...

Doxie, ale Świat Dysku to seria książek (około 40stu, gwoli ścisłości), a nie tytuł jednej pozycji xD
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
 
 
Doxepine 
Air Screamer
Panna Alessa Najświętrza



Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 766
Skąd: Gdybykózka - Tobynóżka
Wysłany: 2010-07-15, 16:54   

Miho napisał/a:
Doxie, ale Świat Dysku to seria książek (około 40stu, gwoli ścisłości), a nie tytuł jednej pozycji xD

Aleś mnie zgasiła, nie ma co... I wyszło, że niby nie czytałem, a polecam (szok! xD ). Oczywiście, że to seria kilkudziesięciu książek i tak dalej, ale chyba straciłem już swoją wiarygodność, więc nic już nie będę na ten temat pisał :oops: ;)

Chciałem napisać, że czytałem "Kolor magii" i drugą część, chyba "Blask fantastyczny" - obie genialne, napisane z takim humorem, że boki zrywać (w drugiej pojawia się na ten przykład parodia Conana Barbarzyńcy :D )

(idę sobie stąd, bo tu to ja już jestem spalony) :( xD
_________________
My computer says no...

(cough)
Ostatnio zmieniony przez Doxepine 2010-07-15, 16:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mi 
Insane Cancer
Reservoir Dog



Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lis 2007
Posty: 1269
Skąd: Saitama
Wysłany: 2010-07-15, 22:23   

Doxepine napisał/a:
Aleś mnie zgasiła, nie ma co... I wyszło, że niby nie czytałem, a polecam (szok! xD ).
(idę sobie stąd, bo tu to ja już jestem spalony) :( xD


Aj tam, od razu spalony. Nie wątpiłam, że czytałeś Pratchett'a, acz osoby niezaznajomione w temacie, mogłyby odebrać Twój post w niewłaściwy sposób, dlatego wolałam sprostować ;) .

Niemniej jednak, intertekstualność w dziełach Terry'ego to norma. W jego książkach znajdziemy nierzadko ogromne nawiązania do wielu wybitnych dzieł, które zapisały się w naszej historii, np. Szekspira, czy Tolkiena, ale także i produktów popkultury. Odkrywanie tych smaczków niesie ze sobą bardzo dużo funu, dlatego polecam z czystym sumieniem, co więcej, w Świecie Dysku prócz aluzji i odniesień czytelnik znajdzie ogromną dawkę humoru, tak więc jest to pisarz zdecydowanie warty polecenia.
_________________
このようには偶然などないのかもしれない。 全てが必然である可能ように。
 
 
R4Zi3L 
Caliban
NERD



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1433
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-07-16, 09:24   

Ale jest tez DYSK, http://www.pratchett.pl/t...wiata-dysk.html czyli jakby poczatek pomyslu z Światem Dysku...
_________________
SH is in me...
Sometimes i feel like this...
 
 
 
StuntmanMikeL 
Caliban
MARRY AND REPRODUCE


Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 1710
Wysłany: 2010-08-08, 17:59   

Potrzebuję pomocy w znalezieniu książki Arthura Koestlera - The Ghost In The Machine. Nie jestem nawet pewien jaki jest polski tytuł (i czy w ogóle wydano to w Polsce), na necie żadnej konkretnej bibliografii nie mogę znaleźć.

Anyone?
 
 
Raq 
Closer



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 901
Skąd: Leszczyny
Wysłany: 2010-08-09, 15:02   

pAle szukasz wersji eng czy właśnie na PL ci zależy?
_________________
 
 
 
StuntmanMikeL 
Caliban
MARRY AND REPRODUCE


Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 1710
Wysłany: 2010-08-11, 13:57   

Na polskiej, choćby dlatego że lektury tego kalibru zwyczajnie łatwiej jest czytać i zrozumieć w rodzimym języku. No a poza tym ceny angielskiego wydania są nieprzyzwoicie wysokie, więc... xD
 
 
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2010-08-11, 17:51   

Mwhahaha! Właśnie leżą w moich rękach i błagają o to, żebym je otworzył.
Wielka księga demonów polskch, Demony: Wizje zła w sztuce, Symbole Majów, Azteków, Indian, Afryki, Tybetańska księga umarłych oraz kilka pozycji o okultyzmie. Dwie pierwsze pozycje pięknie ilustrowane obrazami, rycinami (czaicie demony przedstawiane w średniowieczu? + 5 do klimatu xD) i opisami. Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony :D
Później zamieszczę zdjęcia.
 
 
 
Raq 
Closer



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 901
Skąd: Leszczyny
Wysłany: 2010-08-11, 17:55   

włąśnei miałęm pisać co byś się fotami pochwalił ;d ile wydałeś na taki zestawik?
_________________
 
 
 
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2010-11-04, 18:38   

Piknik na skraju drogi, Metro 2033 (właśnie przeszedłem egranizacje, majstersztyk). Szukam czegoś co byłoby osadzone w bardzo podobnym klimacie (no, ewentualnie w klimacie fallouta). Gdyby jeszcze akcja rozgrywała się gdzieś tam w Rosji to byłbym w 7 niebie. Proszę pomóżcie, siedzę w fotelu, cierpię straszliwie, pogrążony w ciężkim delirium. Po prostu od dłuższego czasu jestem uzależniony od tego typu rzeczy i potrzebuję czegoś nowego :hypno:
Ostatnio zmieniony przez Bersek 2010-11-04, 18:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
StuntmanMikeL 
Caliban
MARRY AND REPRODUCE


Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 1710
Wysłany: 2010-12-15, 14:54   

The Road sobie przeczytaj. Film już widziałeś, ale jeśliś jeszcze nie wiedział, to film owy na bazie książki był robiony.
 
 
Ghaand 
Mumbler


Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-12-23, 19:37   

Miho dostaje browca za polecenie Świata Dysku, dawno się tak nie uśmiałem!
 
 
LaMuertePL 
Lurker
Lupin III



Wiek: 28
Dołączył: 02 Paź 2010
Posty: 355
Skąd: Kielce
Wysłany: 2011-01-16, 12:07   

@Bob, Metro 2034 sobie przeczytaj, kontynuacja 2033. Sam nie czytałem, ale kolega czytał i mówi, że bardzo dobre.
_________________
"And shepherds we shall be,
For thee my lord for thee,
Power hath descended forth from thy hand,
That our feet may swiftly carry out thy command.
So we shall flow river forth to thee
And teeming with souls shall it ever be
In nomine Patris, et Fillis,
Et Spiritus Sancti."
 
 
 
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2011-01-16, 12:21   

StuntmanMikeL napisał/a:
The Road sobie przeczytaj. Film już widziałeś, ale jeśliś jeszcze nie wiedział, to film owy na bazie książki był robiony.

A to wiem, książkę mam nawet w originale.
 
 
 
Raq 
Closer



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 901
Skąd: Leszczyny
Wysłany: 2011-01-16, 19:21   

Bob napisał/a:
Metro 2033
dostałem na święta ale jeszcze nie czytałem. Jak wrażenia zainteresowanych?
_________________
 
 
 
AlaV 
Lying Creature
WFRP Player



Wiek: 33
Dołączyła: 26 Paź 2009
Posty: 478
Skąd: Orsay, France
Wysłany: 2011-01-30, 18:50   

Czytał ktoś może powieść science-fiction Alfreda Bestera pt.: "Gwiazdy moim przeznaczeniem"? Była dwa razy wydawana w Polsce, ostatnio w 2006. Kilka osób mi ją polecało, podobno jest rewelacyjna, a że teraz jest dość mało egzemplarzy w obiegu, zastanawiam się, czy zacząć na nią polować^^
_________________
"Through the darkness of future's past
Magician longs to see.
One chants out between two worlds
FIRE WALK WITH ME"
Ostatnio zmieniony przez AlaV 2011-01-30, 18:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group