Silent Hill Page
 
Forum Silent Hill Page 
 Strona główna  Regulamin  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alice
2016-07-25, 19:37
ZAGUBIONA AUTOSTRADA
Autor Wiadomość
OldSnake 
Lying Creature
M.D.G.



Wiek: 34
Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 456
Skąd: W-w
Wysłany: 2011-02-04, 20:23   ZAGUBIONA AUTOSTRADA

ZAGUBIONA AUTOSTRADA została okrzyknięta thrillerem wszech czasów, według mnie słusznie. Jest to mój ulubiony film Davida Lyncha, po oglądnięciu którego nie możliwe jest ułożenie stuprocentowego sensu fabuły co czyni ten film bardzo niezwykłym obrazem oraz całkowicie odbiegającym od normy światowego kina. Co jednak nie oznacza, że Zagubiona autostrada ma całkowicie zagubiony sens. Film ten jak i spora część pozostałych filmów Lyncha wymaga od widza maksymalnego skupienia, myślenia i zapamiętania poszczególnych, pozornie nie mających ze sobą dużo wspólnego wątków, a wszystko po to, aby w odpowiednim momencie filmu móc je wszystkie połączyć, w mniej lub bardziej sensowną całość. Film jest prawdziwą interaktywną zabawą.

"Ktoś" napisał, że dzięki Drabinie Jakubowej powstał nasz wspaniały Silent Hill, ja jestem zdania, że więcej w Silent Hillach jest z Zagubionej autostrady i ogólnej twórczości Lyncha niż z drabiny. Mam tutaj na myśli zarówno SH1 jak i całość serii, nie tylko wyłącznie Silent Hilla 2, gdzie spora część fabuły została zaczerpnięta z Zagubionej autostrady.

Zagubiona autostrada posiada wiele niezwykłych cech jedną z nich jest to, iż po obejrzeniu całego filmu widz zostaje zmuszony jeszcze przez moment do pozostawienia swojego umysłu w świecie tego filmu i do dalszego rozmyślania i znalezienia odpowiedzi dokąd zaprowadziła nas ta "Zagubiona autostrada"? Oglądałem film jeden raz, po dłuższym rozmyślaniu ułożyłem poniekąd jakąś spójną całość, gdzie słowo "spójna" to za dużo powiedziane, a słowo "całość" zastąpiłbym słowem "większość". ''Ułożona przeze mnie'' fabuła Zagubionej autostrady poniekąd trzymała się kupy, ale po każdym kolejnym i głębszym zastanowieniu odnajdowałem coraz to więcej dziur w mojej teorii na temat tego filmu, niemniej jednak wiem, że ten film z całą pewnością ma jakiś sens. Lynch wprowadza widza w labirynt, w którym nie wiadomo czy jest gdzieś normalne wyjście czy też trzeba rozwalić jakąś grubszą ścianę żeby się z niego wydostać. Na pewno każde kolejne(a raczej drugie) oglądnięcie filmu odsłoni więcej odpowiedzi.

Teraz moje wskazówki dla tych, którzy jeszcze nie oglądali Zagubionej autostrady oraz w ogóle nie mieli styczności z twórczością Lyncha, a chcieliby zrozumieć z Zagubionej autostrady jak najwięcej, WSKAZÓWKI NIE SĄ SPOILERAMI JEDNAK JEŚLI CHCESZ MIEĆ MAKSYMALNIE ZAGUBIONY UMYSŁ PO OGLĄDNIĘCIU ZAGUBIONEJ AUTOSTRADY TO NIE CZYTAJ TYCH WSKAZÓWEK:
-Film jest pozbawiony jakiejkolwiek chronologii wydarzeń;
-Trzeba pamiętać, że Zagubiona autostrada to film z pogranicza snu(koszmaru) i jawy, podobnie jak w Silent Hill'ach;
-Jak już wspominałem film wymaga bardzo intensywnego myślenia, aż do bólu;
-Lynch próbuje widza oszukiwać, prowokuje do tego abyśmy popełniali błędy w naszym rozumowaniu i byli jak najbardziej "zagubieni na jego autostradzie", co przez większą część filmu to mu się udaję;
-Muzyka w filmie jest "wyjątkowo" nie przypadkowa i także nie jednokrotnie ma charakter zagłuszenia naszego umysłu i oddalenia go jeszcze bardziej od "logiki" filmu, na co trzeba uważać;
-Klucze do "jakiegoś zrozumienia" filmu często znajdują się w bardzo, ale to bardzo małych szczegółach, które pozornie nie mają żadnego większego celu, przez co widz o nich zapomina czemu dziwić się nie można;
-Zanim ktoś weźmie się za obejrzenie Zagubionej autostrady, proponuje najpierw obejrzeć dwa inne filmy: "MULHOLLAND DRIVE" i "Dochodzenie". Mulholland Drive to kolejny film Lyncha, którego ułożenie fabularne jest bliźniaczo podobne do tego z "Zagubionej autostrady" jednak rozwiązanie zagadki ulicy Mulholland Drive jest prostsze i bardziej instynktowne, a sama fabuła jest o wiele mniej zagmatwana niż Lost Highway. Dochodzenie to już film córki Lyncha, ale nad którym czuwał Lynch. Można tam poczuć zarys klimatu Lyncha i charakterystyczną dla niego psychologię niemal wszystkich bohaterów tego filmu. Dochodzenie oczywiście jest całkowicie innym obrazem niż typowe filmy Lyncha. Oglądać w kolejności Dochodzenie=>Mulholland Drive=>i w końcu po tych treningach ZAGUBIONĄ AUTOSTRADĘ.



ZAGUBIONA AUTOSTRADA zabiła mój umysł i pozwoliła mu odrodzić się na nowo, w nowej lepszej formie...
_________________
„Dimidium facti, qui bene coepit, sapere aude, incipe”
 
 
xheatherx 
Cockroach



Wiek: 27
Dołączyła: 25 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tychy / Katowice / Nowhere
Wysłany: 2013-01-25, 01:44   

Co do innych dzieł Lyncha... Lepiej najpierw oglądać serial czy film " Miasteczko Twin Peaks"? o.o"
 
 
R4Zi3L 
Caliban
NERD



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1433
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-01-25, 12:11   

Oczywiście że serial. Film jest pequelem który wyjaśnia parę tajemnic.
_________________
SH is in me...
Sometimes i feel like this...
 
 
 
AlaV 
Lying Creature
WFRP Player



Wiek: 33
Dołączyła: 26 Paź 2009
Posty: 478
Skąd: Orsay, France
Wysłany: 2013-01-25, 14:35   

Film ogólnie wymaga znajomości serialu, jeśli byś najpierw obejrzał film, byś wyspoilował sobie wiele rzeczy. Poza tym serial jest w mojej opinii dużo lepszy od filmu :D
_________________
"Through the darkness of future's past
Magician longs to see.
One chants out between two worlds
FIRE WALK WITH ME"
 
 
 
R4Zi3L 
Caliban
NERD



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1433
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-01-26, 14:45   

Pewnie dlatego że serial nie jest czysto wytworem Lyncha....
_________________
SH is in me...
Sometimes i feel like this...
 
 
 
Bersek 
Caliban


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 1772
Wysłany: 2013-01-26, 17:13   

Gdzieś czytałem, że tylko kilka odcinków to jego dzieło. No i jeszcze log lady intro.
 
 
 
xheatherx 
Cockroach



Wiek: 27
Dołączyła: 25 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tychy / Katowice / Nowhere
Wysłany: 2013-01-26, 18:50   

dzięki :grin:
 
 
lolek00 
Lying Creature



Wiek: 33
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 423
Wysłany: 2013-08-08, 03:00   

Zagubiona autostrada zaciekawia od początku (im bliżej do końca, tym mniej), ale jakoś nie urwał mi dupy ten film.

Kiedy w filmie wszystko się burzy i gmatwa - zamiast doszukiwać się z uwagą sensu - odkładam pewne wątki i po prostu czekam na to co będzie dalej.

Nie będę się rozpisywał na temat interpretacji bo na FW jest ich mnóstwo i są dość dobre.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group