Forum Silent Hill Page

Literatura - Książki - Temat ogólny

PiK - 2010-06-07, 20:59

Tak, suplement jak najbardziej wskazany, zwłaszcza, że wymienione przez Ciebie zagraniczne utwory mam jeszcze przed sobą, ale już od jakiegoś czasu niosę się z zamiarem ich przeczytania. Tak jak napisałem kilka postów wyżej, że kanon literatury światowej jest jeszcze obszerniejszy. Po co nam jakieś kanony? - ktoś zapyta. Posłużę się wtedy słowami Harolda Blooma:
"Posiadamy kanon, ponieważ jesteśmy śmiertelni i przyszliśmy na świat. Czasu jest niewiele, kiedyś się skończy, natomiast do przeczytania jest więcej niż kiedykolwiek."

Co do rodzimych pozycji, to bardzo się cieszę, że wymieniłeś Hłaskę, bo mam wrażenie, że nie zawsze bywa należycie doceniany, a przecież to wielka proza jest, a wielu widzi w niej tylko opowiastki z rynsztoka. Kolejne piwo postawiłbym za Potockiego i jego "Rękopis..." Zarówno książka jak i późniejszy film Hasa, to piękno w czystej postaci. W ogóle lista to (prawie) same perełki rodzimej literatury.
Żeby nie przesłodzić napiszę, że w tym zestawieniu nie pasuje mi Andrzejewski i "Popiół i Diament" Film Wajdy jest wielki, ale powieść jest IMO mocno tendencyjna. Już prędzej umieściłbym "Bramy Raju" czy "Miazgę", ale generalnie czytanie Andrzejewskiego przychodzi mi z trudem, więc może to przyćmiewa moją ocenę jego twórczości. Do polskiej listy dodam jeszcze:

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Pożegnanie jesieni, Nienasycenie, Teatr. Wstęp do teorii Czystej Formy w teatrze.
Wiesław Myśliwski - Kamień na kamieniu, Widnokrąg.
Włodzimierz Odojewski - Zasypie wszystko, zawieje
Tadeusz Nowak - A jak królem, a jak katem będziesz
Edward Stachura - Siekierezada albo Zima leśnych ludzi.
Olga Tokarczuk - Prawiek i inne czasy, Anna In w grobowcach świata

Ghaand - 2010-07-11, 16:34

Polecilibyście jakąś dobrą fantastykę? Nie licząc, oczywiście, oczywistych oczywistości, jakim jest oczywiście Tolkien ;D

Zaciekawiła mnie saga Tada Williamsa Pamięć, Smutek i Cierń.

Kwiatek1993 - 2010-07-11, 22:28

Dojrzałego rodzimego Wiedźmina polecam
Choć to pewnie już czytałeś, no bo kto nie czytał ? .. no kto ? .. przyznawać się :P

R4Zi3L - 2010-07-11, 22:40

Ja czytalem tylko komiks. Majac na mysli fantastyke masz na mysli fantasy?
Kwiatek1993 - 2010-07-11, 22:55

Nigdy tych dwóch pojęć nie rozróżniałem ale wydaje mi się, że fantasy to taka węższa dziedzina chyba :D tak mi się zawszę kojarzy
StuntmanMikeL - 2010-07-11, 23:39

Ja nie czytałem Wiedźmina. I co teraz?

Pisząc "fantastyka", przyjmuję że piszesz ogólnie o sci-fi i fantasy. Polecam "Diunę", Franka Herberta lub cyberpunkowego "Neuromancer", Williama Gibsona.

Ghaand - 2010-07-11, 23:44

"Diunę" mam na liście życzeń, Wiedźmina również, natomiast Gibsona nie, jak się natknę, to chętnie przeczytam.
Mi - 2010-07-12, 16:11

Świat Dysku Terry'ego Pratchetta, tylko że to już takie bardziej postmodernistyczne fantasy, z dużą dawką parodii, pastiszu i nawiązań do różnych dzieł literackich.
Doxepine - 2010-07-14, 17:56

Miho napisał/a:
Świat Dysku Terry'ego Pratchetta

Miho dała świetną rekomendację! Generalnie, nie lubię książek z gatunków okołofantastycznych, ale ta książka jest świetna. Wydaje mi się jednak, że jest to zdecydowanie bardziej postmodernizm niż fantastyka; poza tym, żeby wszystkie smaczki wyłapać, trzeba dość głęboko "siedzieć" w literaturze ogólnej... Mimo to b. polecam Ci tę książkę...

Mi - 2010-07-15, 15:15

Doxepine napisał/a:
Miho dała świetną rekomendację! Generalnie, nie lubię książek z gatunków okołofantastycznych, ale ta książka jest świetna. Wydaje mi się jednak, że jest to zdecydowanie bardziej postmodernizm niż fantastyka; poza tym, żeby wszystkie smaczki wyłapać, trzeba dość głęboko "siedzieć" w literaturze ogólnej... Mimo to b. polecam Ci tę książkę...

Doxie, ale Świat Dysku to seria książek (około 40stu, gwoli ścisłości), a nie tytuł jednej pozycji xD

Doxepine - 2010-07-15, 16:54

Miho napisał/a:
Doxie, ale Świat Dysku to seria książek (około 40stu, gwoli ścisłości), a nie tytuł jednej pozycji xD

Aleś mnie zgasiła, nie ma co... I wyszło, że niby nie czytałem, a polecam (szok! xD ). Oczywiście, że to seria kilkudziesięciu książek i tak dalej, ale chyba straciłem już swoją wiarygodność, więc nic już nie będę na ten temat pisał :oops: ;)

Chciałem napisać, że czytałem "Kolor magii" i drugą część, chyba "Blask fantastyczny" - obie genialne, napisane z takim humorem, że boki zrywać (w drugiej pojawia się na ten przykład parodia Conana Barbarzyńcy :D )

(idę sobie stąd, bo tu to ja już jestem spalony) :( xD

Mi - 2010-07-15, 22:23

Doxepine napisał/a:
Aleś mnie zgasiła, nie ma co... I wyszło, że niby nie czytałem, a polecam (szok! xD ).
(idę sobie stąd, bo tu to ja już jestem spalony) :( xD


Aj tam, od razu spalony. Nie wątpiłam, że czytałeś Pratchett'a, acz osoby niezaznajomione w temacie, mogłyby odebrać Twój post w niewłaściwy sposób, dlatego wolałam sprostować ;) .

Niemniej jednak, intertekstualność w dziełach Terry'ego to norma. W jego książkach znajdziemy nierzadko ogromne nawiązania do wielu wybitnych dzieł, które zapisały się w naszej historii, np. Szekspira, czy Tolkiena, ale także i produktów popkultury. Odkrywanie tych smaczków niesie ze sobą bardzo dużo funu, dlatego polecam z czystym sumieniem, co więcej, w Świecie Dysku prócz aluzji i odniesień czytelnik znajdzie ogromną dawkę humoru, tak więc jest to pisarz zdecydowanie warty polecenia.

R4Zi3L - 2010-07-16, 09:24

Ale jest tez DYSK, http://www.pratchett.pl/t...wiata-dysk.html czyli jakby poczatek pomyslu z Światem Dysku...
StuntmanMikeL - 2010-08-08, 17:59

Potrzebuję pomocy w znalezieniu książki Arthura Koestlera - The Ghost In The Machine. Nie jestem nawet pewien jaki jest polski tytuł (i czy w ogóle wydano to w Polsce), na necie żadnej konkretnej bibliografii nie mogę znaleźć.

Anyone?

Raq - 2010-08-09, 15:02

pAle szukasz wersji eng czy właśnie na PL ci zależy?
StuntmanMikeL - 2010-08-11, 13:57

Na polskiej, choćby dlatego że lektury tego kalibru zwyczajnie łatwiej jest czytać i zrozumieć w rodzimym języku. No a poza tym ceny angielskiego wydania są nieprzyzwoicie wysokie, więc... xD
Bersek - 2010-08-11, 17:51

Mwhahaha! Właśnie leżą w moich rękach i błagają o to, żebym je otworzył.
Wielka księga demonów polskch, Demony: Wizje zła w sztuce, Symbole Majów, Azteków, Indian, Afryki, Tybetańska księga umarłych oraz kilka pozycji o okultyzmie. Dwie pierwsze pozycje pięknie ilustrowane obrazami, rycinami (czaicie demony przedstawiane w średniowieczu? + 5 do klimatu xD) i opisami. Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony :D
Później zamieszczę zdjęcia.

Raq - 2010-08-11, 17:55

włąśnei miałęm pisać co byś się fotami pochwalił ;d ile wydałeś na taki zestawik?
Bersek - 2010-11-04, 18:38

Piknik na skraju drogi, Metro 2033 (właśnie przeszedłem egranizacje, majstersztyk). Szukam czegoś co byłoby osadzone w bardzo podobnym klimacie (no, ewentualnie w klimacie fallouta). Gdyby jeszcze akcja rozgrywała się gdzieś tam w Rosji to byłbym w 7 niebie. Proszę pomóżcie, siedzę w fotelu, cierpię straszliwie, pogrążony w ciężkim delirium. Po prostu od dłuższego czasu jestem uzależniony od tego typu rzeczy i potrzebuję czegoś nowego :hypno:
StuntmanMikeL - 2010-12-15, 14:54

The Road sobie przeczytaj. Film już widziałeś, ale jeśliś jeszcze nie wiedział, to film owy na bazie książki był robiony.
Ghaand - 2010-12-23, 19:37

Miho dostaje browca za polecenie Świata Dysku, dawno się tak nie uśmiałem!
LaMuertePL - 2011-01-16, 12:07

@Bob, Metro 2034 sobie przeczytaj, kontynuacja 2033. Sam nie czytałem, ale kolega czytał i mówi, że bardzo dobre.
Bersek - 2011-01-16, 12:21

StuntmanMikeL napisał/a:
The Road sobie przeczytaj. Film już widziałeś, ale jeśliś jeszcze nie wiedział, to film owy na bazie książki był robiony.

A to wiem, książkę mam nawet w originale.

Raq - 2011-01-16, 19:21

Bob napisał/a:
Metro 2033
dostałem na święta ale jeszcze nie czytałem. Jak wrażenia zainteresowanych?
AlaV - 2011-01-30, 18:50

Czytał ktoś może powieść science-fiction Alfreda Bestera pt.: "Gwiazdy moim przeznaczeniem"? Była dwa razy wydawana w Polsce, ostatnio w 2006. Kilka osób mi ją polecało, podobno jest rewelacyjna, a że teraz jest dość mało egzemplarzy w obiegu, zastanawiam się, czy zacząć na nią polować^^


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group