Forum Silent Hill Page

Silent Hill 2 - Ciała w SH2

Zaratul - 2008-10-31, 23:20
Temat postu: Ciała w SH2
Jakie znaczenie mają zwłoki które James spotyka podczas gry?
Chodzi o te ciała podczas eksploracji miasta których górna część przypomina Lying Creature,ciało przed TV w apartamentach oraz ciała, na które natknął się James przy spotkaniu z Eddiem.
Co one mogą oznaczać?

Mi - 2008-11-01, 15:59

Zaratul napisał/a:
ciało przed TV w apartamentach


Making of Silent Hill 2 napisał/a:
Starając się zawsze nas zaskakiwać, graficy z
przyjemnością rozsiali po całej grze parę
niepokojących elementów, które nie zostają
przez graczy zauważone na samym początku.
Na przykład, przed telewizorem znajduje się ciało.

[Opisywana scena ukazuje się,
gdy narrator opowiada o niej]

Nie zdajesz sobie z tego sprawy,
ale znasz tę twarz.

[Masashi Tsuboyama wyjaśnia]

To ciało to James we własnej osobie! Ta sama
twarz, ta sama wielokątna struktura modelu.
W rzeczywistości, to obraz
prosto z wyobraźni Jamesa.

Bersek - 2008-11-01, 16:03

No to "zagadka" rozwiązana. To jest ciało Jamesa, które pochodzi prosto z jego wyobraźni (zresztą tak jak większość "rzeczy" w mieście) Ale tak jak potwory mają swoje znaczenie, tak sam motyw martwego "ja" coś musi symbolizować, prawda? Może jest to symbol martwych wspomnień (chodzi mi o samo wspomnienie morderstwa Mary), albo zatracenia siebie samego?
Shiroi Ookami - 2008-11-01, 16:12

Może James uważał, że po morderstwie Mary zasługuje również na śmierć?
I czemu akurat przed TV? Czy ma to jakiś związek z kasetą oglądaną później w hotelu?

Mi - 2008-11-01, 16:15

Shiroi Ookami napisał/a:
I czemu akurat przed TV? Czy ma to jakiś związek z kasetą oglądaną później w hotelu?

Że tak powiem, bardzo niegłupie. James po obejrzeniu taśmy w Lakeview Hotel odzyskuje utracone wspomnienia i tym samym, umiera jego dotychczasowe życie w nieświadomości, kłamstwie.

Bersek - 2008-11-01, 16:22

Jednak powstaje pytanie, skąd miałby wtedy wiedzieć o kasecie zostawionej w Lakeview Hotelu? xD
Shiroi Ookami napisał/a:
Czy ma to jakiś związek z kasetą oglądaną później w hotelu?

Myśle, że nie. Imo należy się skupić na samym ciele, a nie na TV. Telewizor jest tam pewnie dla klimatu. Martwe ciało siedzące na fotelu, "oglądające" szumy w TV...conajmniej disturbing. I pewnie o to chodziło twórcom.

Mi - 2008-11-01, 16:38

Przecież sam ją tam zostawił ;3 (You were always so forgettable, remember that time in the hotel? You said you took everything but you forgot that videotape. I wonder if it's still there.). Mnie się wydaje, że można by to spostrzegać w taki sposób, że już sam umysł Jamesa daje mu do zrozumienia, że "coś przeoczył". Wiem, że na taśmie zobaczył coś innego, niż zostało sfilmowane w oryginale, ale jak to już zostało wcześniej wypunktowane, niemal wszystko jest wytworem umysłu protagonisty.
Nie mówię, że tak jest, ale jako wytłumaczenie, kupiła bym to ;].

Shiroi Ookami - 2008-11-01, 16:46

Bersek napisał/a:
Jednak powstaje pytanie, skąd miałby wtedy wiedzieć o kasecie zostawionej w Lakeview Hotelu? xD

O ile pamiętam, to w czasie gdy dzieje się akcja SH2, hotel był spalony i James nie mógł go raczej odwiedzić (na pewno nie taki jaki widział na początku, z ładnymi pokojami, telewizorem, wideo etc.). Jeśli przyjmiemy, że wszystko 1) dzieje się w głowie Jamesa lub 2) jest myślami Jamesa urzeczywistnionymi przez miasto, to tak - podświadomie już wtedy mógł wiedzieć o kasecie.
Poza tym żaden normalny człowiek nie kręci popełnionego przez siebie morderstwa na kasecie wideo i nie zostawia jej później w hotelowym depozycie. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem kaseta jest również wytworem jego umysłu ;)
Bersek napisał/a:
Myśle, że nie. Imo należy się skupić na samym ciele, a nie na TV. Telewizor jest tam pewnie dla klimatu. Martwe ciało siedzące na fotelu, "oglądające" szumy w TV...conajmniej disturbing. I pewnie o to chodziło twórcom.

Może też być tak, że to tylko dla klimatu. Ale ponieważ nic w SH nie jest przypadkowe, dlatego uznałem, że można by nad tą teorią się zastanowić ;)

Bersek - 2008-11-01, 16:49

Miho napisał/a:
Przecież sam ją tam zostawił ;3 (You were always so forgettable, remember that time in the hotel? You said you took everything but you forgot that videotape. I wonder if it's still there.)

Tak, doskonale to pamiętam. W sumie miasto może mu wypersfadować wszystko co kryje jego dusza, więc dlaczego nie takiej prostej rzeczy jak "zapomnienie o kasecie" (mam nadzieje, że napisałem to zrozumiale xD)

Karolpiotr - 2008-11-01, 18:11

It’s hard to see with this fog, ale ciała spoczywające w pomieszczeniu, gdzie rozpoczynamy walkę z Eddiem, to też wszystko model Jamesa.

Moim zdaniem ciała pokazują, jakim chciał siebie zobaczyć James, czyli martwym. Wyobraźcie sobie, że po trzech latach życia w depresji i możliwe, że alkoholiźmie, zabijacie ukochaną osobę (z pobudek, które można by nazwać "miłosiernymi", ale to temat na inną dyskusję), a potem pakujecie jej zwłoki do bagażnika samochodu i ruszacie przed siebie. Jaki byłby prawdopodobny finał takiej eskapady? Pewnie coś takiego, jak przedstawione zostało w zakończeniu In Water.

James w głębi duszy myśli o tym dokładnie z tych samych powodów, dla których uporczywie podąża za wyimaginowanym listem - ponieważ chce być ponownie z Mary. Druga wiadomość w Neely's Bar wyraźnie mówi, co powinien w tym celu zrobić.

Oczywiście nawet jeśli wszystko, co tu napisałem, było tak właśnie zamierzone przez autorów, to i tak nie czyni zakończenia In water bardziej oficjalnieprawdziwym od pozostałych (nie licząc psa i kosmitów).

MZet - 2008-11-02, 17:59

Myślę że życie James'a po śmierci Mary stało się tak puste i bez sensowne jak puste i bez sensowne jest siedzenie całymi dniami przed tv. Dlatego równie dobrze można nie żyć niż prowadzić taki tryb życia.
(Albo że zobaczył kolejną edycję "Jak oni śpiewają" i umarł z nudów :) )
Skoro mowa o kasecie to jak to jest że zaraz po jej obejrzeniu wpada Laura i mu mówi że on ją zabił? Oglądała kasetę przez szparę w drzwiach czy jak?

Bersek - 2008-11-02, 18:08

Cytat:
Oglądała kasetę przez szparę w drzwiach czy jak?

To było tak, że wpadła do pokoju (dziwnym zbiegiem okoliczności) i od wejścia rzuciła tekstem:
Cytat:
Laura: So there you are, James. Did you get the letter? Did you find Mary?
If not, let's get going already.

Potem Janusz mówi jej, że Mary is dead itd.

Shiroi Ookami - 2008-11-02, 18:08

MZet napisał/a:
Skoro mowa o kasecie to jak to jest że zaraz po jej obejrzeniu wpada Laura i mu mówi że on ją zabił?

Przecież James sam się do tego przyznaje ;)
Cytat:
James: Mary's gone. She's dead.
Laura: Liar! That's a lie!
James: No, that's not true...
Laura: She... she died 'cause she was sick?
James: No. I killed her.

MZet - 2008-11-02, 18:12

Wiem, pomyliło mi się :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group